Ahmet Rasim Küçükusta toplum sağlığını neyin bozduğunu açıkladı -video-

Beslenme şekli, gıdalar ve sağlık arasındaki ilişki son dönemde bilim dünyasını en çok meşgul eden konuların başında geliyor. CNN TÜRK'te Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, çok önemli uyarılarda bulundu.

Gıda endüstrisinin uzun yıllardır özellikle reklamları kullanarak toplum üzerinde bir algı operasyonu yaptığını iddia eden Küçükusta, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarının artmasını trans yağ ve şeker içeren yemeklerin tüketilmesine bağladı. Trans yağ ve şeker içeren gofret, çikolata, bisküvi gibi gıdaların sigara paketlerine benzer çekilde "sağlığa zararlıdır" ibaresiyle satılması gerektiğini belirten Küçükusta, anne ve babalara da çağrıda bulundu. Trans yağ ve şekerin sigaradan çok daha tehlikeli olduğu konusunda uyaran Küçükusta, çocukların marketlere götürülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Gıdalardakine benzer bir algı operasyonunun diş macunları konusunda da yapıldığını belirten Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçüksta, içerdiği sağlığa zararlı maddeler nedeniyle, kendisinin diş macunu kullanmadığını, ağız temizliğini tuzlu su ve fırça ile yaptığını söyledi.

#cnntürk

Ahmet Rasim Küçükusta toplum sağlığını neyin bozduğunu açıkladı -video-

Coronavirus (Covid-19)

  • 859,701Coronavirus Vaka Sayısı
  • 42,340Ölü Sayısı
  • 178,333Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:05

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar