Yunanistan, sermaye kontrolüne son verdi

Yunanistan’da ekonomik krize karşı verilen mücadele çerçevesinde ilan edilen sermaye denetimine bugün itibarıyla son verildi.

Yunanistan, ekonomik krizin doruğa çıktığı 2015'de nakit para akışı üzerinde kontrol sağlanması amacıyla bir dizi sert uygulamaya başvurmuştu. Krizin etkilerinin geçmeye başlamasıyla birlikte, Yunan hükümeti ekonomik krize karşı önlem olarak ilan edilen sermaye denetimine bugün son verdiğini açıkladı.
Sermaye denetimine son verilmesiyle birlikte, mevduat sahipleri, bundan böyle gerek hesap bulundurdukları bankalardan gerekse ATM'lerden istedikleri kadar nakit çekebilecek.

Öte yandan, yurt dışına kişi başına 10 bin euro nakit çıkarılabilecek.

#BBC'nin haberine göre, ülke dışındaki Yunanistan vatandaşları da ATM'lerden en fazla 5 bin euro nakit çekebilecek.

#Yunanistan Merkez Bankası, internet üzerinden yapılan alışverişlere uygulanan sınırlamaların ve yasaklamaların da kaldırıldığını açıkladı.

Hükümet, 2015 yılında doruğa çıkan ekonomik kriz nedeniyle bankalardan para çekmeye sınırlama getirmişti. Mevduat sahipleri ilk dönemlerde günde 50 Euro'dan fazla nakit çekemiyordu. Aşamalı olarak serbest bırakılan sermaye kontrolünün kaldırılmasının, Yunanistan ekonomisinin düzlüğe çıkmaya başlamasıyla ve AB ile IMF'nin Yunanistan'a uyguladığı tasarruf programlarının sona ermesiyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Yunanistan, sermaye kontrolüne son verdi

Coronavirus (Covid-19)

  • 18,465,900Coronavirus Vaka Sayısı
  • 697,790Ölü Sayısı
  • 6,074,587Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar