Ev Hanımının Payına El Koymayın!

Evet, evet, ev hanımları, çilekeş ev hanımları, onca işi yapıp iş yapmadıkları kimseler olarak bilinen ev hanımları.

Evlat yetiştirir; bir, iki, üç, beş..     

O evlatlar ki, kimisi yetişir bir ülkeyi kalkındırır Tenzile hanımın Recep Tayyip Erdoğan’ı yetiştirdiği gibi, kimisi de vatan müdafaasını kınalı kuzu edasıyla yapar tıpkı Ömer Halis Demir gibi, kimisi de Kimya’da Nobel ödülünü kazanacak kadar bilimsel alanda kafa yorar ve uluslar arası arenada bayrağını dalgalandırır tıpkı Dr. Aziz Sancar gibi. Profesör unvanı ona küçük geldiği için kullanmadım. Kimi Ev hanımı da Bediüzzamanları yetiştirir.Bir çok anne de annem gibi, eşim gibi altı evlat yetiştirip beşeri sermayemize kalite katar.

Hele bir araştırılsın, kaç tane başarılı insanın arkasında üç kuruş para kazanmak için sokak sokak dolaşan bir anne var.

Evine hizmet etmeyi bir eksiklik sayıp, asgari ücret karşılığı çalışan; saat başı birilerine nazik bir eda ile hizmet eden kompleksli anneler adam gibi adam yetiştirebilir mi?

Özal mi?

Erbakan mı?

Fuat Sezgin mi? maaşla çalışan annelerin çocukları?

İşte ev hanımlarının eserleri, evlatları.

Sadece bu mu? Ayrıca gece gündüz demeden evi siler süpürür, ev ahalisinin elbisesini yıkar, üç öğün yemek yapar, kap kaşık yıkar.

Bütün bu hengamenin içinde bir de kocasına bakar, onu, “güle güle” diyerek işe gönderir, “hoş geldin” ile eve alır.

Aslında bu kadar fedakarlık yapan bir hanım efendiye asgari ücret dahi az ama gel gör ki onu bile veremiyoruz. 

Bir kalemlik ödeme var ev hanımın lehine, “eş yardımı” o da sembolik bir yardım, ne yazık ki çalışan eşi emekliye ayrıldığı zaman o da kesiliyor.

O ev hanımı ki yedi açıdan hayata katkısı olmuş, eşini moralle işe göndermiş, gözü arkada kalmayacak tarzda evine sahip çıkmış, çalışmaya devam etmektedir.

Peki bu haktan reva mı? bence hiç de şık değildir. Aslında aylıktan kesilen eş yardımı bir an evvel maaş bordrosuna eklenmelidir, üstelik eşin hesabına yatırılmak şartıyla. Gelin 12 milyon emeklimize bu katkıyı verelim emeklilerimizin evinde iki yüz birlikte gülsün, ne dersiniz?

Ev hanımlarının payına el koymayın bence,

Bu durumda ömrünün sonuna doğru sembolik de olsa evimizin annesi her ay bir harçlık almış olur, minnetsiz harcar, huzur bulur.

Peki fazla bir şey mi istiyorum? kesinlikle hayır benim bildiğim Fransa’da 6 çocuk yapan bir çift/ebeveyn çağırılarak kendisine deniliyor ki, siz artık iş yapmaktan muafsınız, sizin çocuklarınıza bakmanız kendi başına önemli bir vazifedir, bundan sonra sadece çocuklarınıza bakacaksınız ama maaşınızı da alacaksınız. Bunu düşündüğümüz zaman eş yardımını anneye, ev hanımına istemem deveden kulak gibi bir şey.

Bu münasebetle;

SGK’ya sesleniyorum! ev hanımına sahip çıkıp, kendini aileye adayan çalışandan öte kendini bir bu vazifeye vakfeden anneye sahip çıkmak vazifemizdir.

Şaka bir yana “baba işte, anne işte, çocuk kreşte” mantığı ile evlat yetiştiremezsiniz, iki eş çalışıyorsa kendini çok zorlasalar iki ya da bilemediğiniz üç çocuk yaparlar. O da aile sevgisinden mahrum yetiştirdiği için aslında evlat gibi yetiştiremiyorlar, sadece nüfusumuzda artma olmuş olur, evlat yetiştirmek başka bir şey arkadaşlar.

“Emeklisi mutlu olmayan bir millet huzur bulmakta zorlanır”  Aslında bu annelerimizin mutluluğu %80 vatandaşa yansıyacağına da inanıyorum.

Çünkü emekli eşi ya birimizin annesi, ya halası/teyzesi, ya da nenesidir. Dolayısıyla onun mutluluğu toplumun mutluluğudur.

Benden söylemsi.

Eyüphan Kaya

MESK Diyarbakır İl Başkanı

 

 

 

Ev Hanımının Payına El Koymayın!

Popüler Kullanıcılar