Türkiye'ye F-35 yaptırımı uygulayan ABD'ye duyurulur: Bazı önemli parçalar sadece Türkiye'de üretiliyor

ABD, Türkiye'ye F-35 yaptırımı uygulayadursun #Bloomberg, bu ortak proje savaş uçaklarının en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini belirtti.
ABD'nin ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, ''Lockheed üretimi F-35'in bir Türkiye sorunu var'' başlıklı haberinde 5. senil hayalet savaş uçağı F-35'lerin en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini hatırlattı. Zira ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye'ye 'F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına' hükmetti. Türkiye'ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.
Bu hamleye karşı ''Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider'' değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, şu ikazı yaptı:
''F-35'in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor. Kokpit görüntüsü cihazı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağı Türkiye.''
#F35'in ana gövdesi, bomba bölmesi kapıları, havadan karaya ekipmanı taşıyan pilonlar gibi anahtar parçalarını Northrop Grunman ile birlikte Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAI) ile ortaklarının ürettiğine dikkat çeken Bloomberg, uçağın Türkiye'ye satışının durması durumunda tedarik zincirinin zarar göreceği vurgusu yaptı.
Bloomberg, F-35'in hangi önemli parçalarının Türkiye tarafından imal edildiğine dair bir grafik de yayımladı.
Bloomberg'e göre F-35 parçalarının kilit önemdeki Türk imalatçıları şunlar: 1) AYESAŞ: F-35 savaş uçağının temel iki bileşeni olan füze uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kokpit ekranı elektronik kartlarının tek tedarikçisi olan Ankara merkezli Aydın Yazılım ve Elektronik A.Ş. (AYESAŞ)

Türkiye'ye F-35 yaptırımı uygulayan ABD'ye duyurulur: Bazı önemli parçalar sadece Türkiye'de üretiliyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 263,326,758Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,237,709Ölü Sayısı
  • 20,324,458Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar