Mehmet Yavuz’un ardında

Bir insan bu kadar İslami bir şahsiyeti üzerinde taşıyabilir diyebilirim. Mütevazi ama vakur, mütebessim ama ciddi, etkin dilemesini bilen ve sorduğunuz sorulara doyurucu cevap verip aklınızda bir tereddüt bırakmayan bir insandı.

Ayaküstü birçok kere onula karşılaşmama rağmen sadece iki defa sohbet etme imkanını bulunabildim.

Bir defasında Ankara Esenboğa hava alanındaydı, ikimiz de Diyabakır yolcusuyduk, mescitte yarım saat kadar bir sohbet ettik. İlk tanışmamızdı, ama dediğim gibi o güven veren mütebessim yüzü, ona uyumlu ses tonu ve samimi konuşması bana huzur vermişti, o günden itibaren onu gördüğüm her yerde içinde bir huzur uyanıyordu.

Ülkemizin geleceği ve İslam dünyasının durumu üzerinde konuşmuştuk Allah’u e’elem.

İkinci buluşmamız da Hüda-Par Genel Merkezinde yine Ankara’da oldu.

Hani hatırlarsanız bir ara “Hüda-par HDP’ye ittifak çağrısı yaptı” şeklinde basına yansıyan haberler olmuştu.

Ankara’da muhtelif işlerim vardı, ayrıca bu işin aslını öğrenmek için Hüda-Par genel merkezine gittim.

O gün Genel Başkan Yardımcısı olarak Mehmet Yavuz kardeşimiz sorularımı cevaplandırmıştı.

Bu işin aslı nedir diye sorduğumda, Dedi ki, “efendim durum basına yansıdığı gibi değildir. Biz parti olarak 11 siyasi partiyi ziyaret etmek istedik ve randevu talebimizi kendilerine ilettik. Bunlardan 8 parti randevu verdi üç tanesi randevu vermedi. CHP-MHP-HDP mesele bundan ibarettir. Ama gel gör ki sanki biz sadece HDP’den randevu talep etmişiz gibi basına yansıdı.”

Ben başka bir soru daha sordum, dedim ki, Ak Partiyi ziyaret edince ülkede yaşanan manevi husranı, yaşadığımız buhranı, anlatıyor musunuz?

“Evet, bizzat Recep Tayyip Erdoğan’a bir bir anlatıyoruz, bazı anlattıklarımıza sanki yeni duymuş gibi oluyor, bazıları için de bir ah çeker gibi dinliyor. Biz cumhurbaşkanının samimiyetine inanıyoruz ama demek ki gücü buraya kadardır.” Şeklinde bir cevap verdi.

Beni mazur görün 15-20 dakikalık o tatlı sohbeti iki cümle ile özetlemeye çalıştım ama maalesef bu kadarını hatırladım.

Malum bir süreliğine Hüda-Par Genel Başkanlığını üstlendi, o vakarlı duruşu, doyurucu ve güven verici konuşmalarını hatırlayın insan iftihar ediyordu. Hatırlamıyorsanız youbelerde yayında olan konuşmaları var, muhakkak dinleyin/izleyin kesinlikle ondan alınacak dersler vardır.

Aslında bu muhterem kardeşimizin şahsiyetli yaşamı ve şerefli duruşunu, bir güven abidesi gibi yaşadığı hayatı ona olan bu ilginin asıl nedenlerindendir galiba. Ama tarihe bir not düşürme adına yine de bir şeyler yazmak istedim.

Bu muhterem kardeşimizin ölümü dahi İslam’a katkıda bulundu elhemdulillah.Bir çok parti ve siyasi oluşum taziyesinde bulundu ve topluma hoş bir hava oluştu.

Sosyal medyada takip ettim yüzlerce insan sayfamda onu hayırla yad etti.

Bir iki densiz kimselerin yersiz yorumları da oldu. Bu yazımı onların o düzeysiz paylaşımlarıyla örselemek istemem. Ama bir insan Müslümansa Hz.Peygamberin şu sözüne riayet etmeli “ölülerinizi hayırla yad edin” hadisi çerçevesinde hareket etmeli, sözünü ona göre sarf etmelidir.

Bu kadar insanı kendine hayran bırakan rahmetli Mehmet Yavuz iyi bir insan olduğu elhemdulillah ayan beyanken, azgın bir iki rijit adam hakkında yanlış ifade kullansa ne yazar?

Ruhu şad olsun, yakınlarına, sevenlerine Hüda-Par camiasına sabrı cemil diliyorum.

Bir talebim de var Hüda-Par parti için bilgilendirme çalışmalarına bundan böyle “Mehmet Yavuz akademisi” adıyla yaparsa sevinirim.

Mehmet Yavuz kardeşimiz aramızdan alındı, “Dar-ı baka” adını verdiğimiz ebedi hayata intikal etti, o hastalığından ona sadece sevap kaldı. Şu anda hiçbir yeri ağırmıyor.

Cuma gecesi öldüğü için kabir hayatının azabından emin olarak, kıyamete kadar hesap kitap görmeyeceği de bir gerçektir.

Hepimizin Mehmet yavuz’un hayatında kendimize göre çıkaracağı dersler de vardır. Hepimiz sahabeleri hayırla yad ediyoruz, Mehmet Yavuz günümüzde sahabe hayatını canlandıran bir kardeşimizdi bence.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

 

 

 

 

Mehmet Yavuz’un ardında

Popüler Kullanıcılar