Lavrov: Rus uzmanların Lahey ziyaretinde gizli bir durum bulunmuyor

Hollanda tarafından Rus vatandaşlarına yöneltilen siber saldırı suçlamaları hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus uzmanların nisanda Lahey'e yaptığı seyahatle ilgili gizli bir durumun bulunmadığını belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, "Rus uzmanların nisan ayında Lahey'e yaptığı seyahatte gizli bir durum bulunmuyordu. Bu, rutin bir seyahatti. Otele giriş yaptıklarında, havaalanına geldiklerinde ve elçiliğimizi ziyaret ettiklerinde gizlenmediler" dedi.

Hollanda polisinin Rus uzmanları yakaladıklarını, onlara hiçbir açıklama yapmadan ve Amsterdam'daki Rusya Büyükelçiliği temsilcileriyle görüşme imkanı vermeden ülkeden ayrılmalarını istediklerini anlatan Lavrov, "Açık konuşmak gerekirse, tüm bunlar bir yanlış anlamaya benziyor. Üstelik, nisanda bununla ilgili olarak Moskova'ya ve Lahey'deki temsilciliğimize herhangi bir protesto, siyasi açıklama gönderilmedi" ifadelerini kullandı.

Lavrov, Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın 3 Ekim'de Rus büyükelçiye nota gönderdiğini ancak suçlamalarla ilgili hiçbir kanıt sunmadığını da vurguladı.
Bu arada Lavrov, Rusya'ya yönelik siber saldırı suçlamalarını dikkatleri AB ve NATO'daki sorunlardan ve iki yapı arasında bulunan savunma konularındaki anlaşmazlıklardan başka yöne çekme girişimi olarak niteledi.

Hack suçlamalarının Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) yetkilerinin artırılması için kullanılabileceğini de kaydeden Lavrov, "Yarın OPCW yürütme toplantısı yapılacak. Uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ihlal ederek Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması'nın içeriğini çarpıtmak ve OPCW'nin teknik sekreterliğini bir ceza makamına dönüştürmek isteyen ülkeler muhtemelen yarınki toplantıyı kullanacak" diye konuştu.

#sputnik

Lavrov: Rus uzmanların Lahey ziyaretinde gizli bir durum bulunmuyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,119,133Coronavirus Vaka Sayısı
  • 550,527Ölü Sayısı
  • 4,564,564Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:46

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar