Son Dakika! Amerikalı Rahip Brunson Davasında Son Durum...

Türkiye ile ABD arasındaki iplerin sürekli gerildiği bir krize sebep olan Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson hakkındaki olay 2016 yılında Eylül ayında başladı. İzmir'de Protestan cemaatinin Diriliş Kilisesi'nde Pastör olan Brunson ve eşi Norine Lyn Brunson, ‘milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulundukları' iddiasıyla İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'nün 28 Eylül'deki yazısı üzerine Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince İzmir'deki evlerinden gözaltına alınmışlardı. Gözaltı işlemleri sonrası oturum izinlerinin bittiği belirlenen çift, sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi'ne teslim edilmişti. ABD'nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır eşiyle birlikte Türkiye'de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusunun sonucunu bekliyordu. 

 

Hakkındaki iddialara yönelik son duruşmanın ardından tutukluluğu 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen Brunson, terör örgütü FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyor. 4. kez hakim karşısına çıkacağı kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde tutulduğu dairesinden alınarak Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde götürülen Amerikalı rahip Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. 06.45 sıralarında davanın görüleceği alana getirilen Brunson'un mahkemesi İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.30 sularında başladı.

 

RAHİP BRUNSON KİMDİR?

 

ABD'li rahip Andrew Brunson 9 Aralık 2016'de tutuklanmıştı. Rahip Brunson hakkında örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Mahkeme daha sonra Brunson'a ev hapsi kararı verdi. Brunson'a elektronik kelepçe takılacağı öğrenildi. Trinity Evangelical Divinity School, Erskine Theological Seminary, Aberdeen Üniversitesi'nden mezun olan Brunson'un Jacqueline Furnari adında bir çocuğu vardır.

 

İşte o görüntüler...

 

#rahip #brunson 

Son Dakika! Amerikalı Rahip Brunson Davasında Son Durum...

Coronavirus (Covid-19)

  • 13,058,167Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,979Ölü Sayısı
  • 4,881,546Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar