PARAYLA SAADET OLMAZ AMA EGZERSİZLE OLUR

Yeni bir araştırmaya göre, düzenli yapılan egzersiz insanları zenginlikten, paradan puldan, maldan mülkten daha çok mutlu edebiliyor. Herhangi bir egzersiz ruh sağlığı problemlerini azaltıyor ama en büyük etki takım sporlarında ortaya çıkıyor. Egzersiz dozunun abartılmasının ruh sağlığına faydası olmadığı gibi aksine olumsuz etkisi de olabiliyor.

***

Yale ve Oxford Üniversitelerinin araştırmasına göre, düzenli yapılan egzersiz insanları zenginlikten, paradan puldan, maldan mülkten daha çok mutlu edebiliyor.

Lancet Psychiatri’ de yayınlanan araştırmada, 1 milyon 200 binden fazla kişiye ait veriler kullanılarak egzersizin tipi, sıklığı ve yoğunluğunun ruh sağlığına olan etkileri incelendi.

Analizlerde herhangi bir egzersiz tipinin ruh sağlığı problemlerini azalttığı, en büyük etkinin takım sporlarında ortaya çıktığı belirlendi.

Araştırmaya göre, egzersiz dozunun abartılmasının ruh sağlığına faydası olmadığı gibi aksine olumsuz etkisi de olabiliyor.

exercise happiness ile ilgili görsel sonucu

Egzersiz olmadan asla

Egzersizin insan sağlığına birçok müspet tesirleri var, egzersiz genel ölüm oranlarını düşürüyor, iskelet ve kas sağlığına iyi geliyor, stresin düzenlenmesine yardımcı oluyor, kalp-damar hastalıkları, obezite, felç ve kanser risklerini azaltıyor.

İlgili resim

Gelelim neticeye

Düzenli ve keyifle, abartılmadan yapılan egzersizin sadece beden değil ruh sağlığı için de en iyi ilaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Parayla saadet olmuyor ama egzersizle bal gibi oluyor.

Abidin Dino hayatta olsaydı mutluluğu anlatmak için egzersiz yapan birinin resmini yapabilirdi; çok da güzel olurdu.  

Kaynaklar:

1.https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(18)30227-X/fulltext

2.https://www.mdlinx.com/internal-medicine/article/3748

Popüler Kullanıcılar