BES Zorunlu Mu Oluyor? 'Ölüm ve Ciddi Hastalıklar Dışında BES' ten Çıkılamayacak'...

Avustralya modelinin benimsendiği çalışmaya göre ölüm ve ciddi hastalıklar dışında emekli olana kadar BES’ten çıkılamayacak. Diğer geçerli koşul ise ev sahibi olmak. İlk kez ev sahibi olacak olanlar BES’ten çıkıp birikimini de evin peşinatı olarak kullanabilecek. Böylece ev peşinatının yüzde 25’ini de devlet karşılamış olacak. Konuyle ilgili TOKİ ile de birlikte çalışılacak.

 

Medyada yer alan haberlere göre, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) reform çalışmaları devam ediyor. Çalışma henüz tamamlanmadı ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı'nda açıkladığı reform çalışmalarını yürüten danışman ekibi aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği'nden de destek alıyor.

Edinilen bilgilere göre son olarak üzerinde durulan sistem Avustralya modeli. Bu modele göre emekli olana kadar sistemden çıkış yasaklanıyor.

Yani eğer üzerinde çalışılan model kabul görürse şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek. Bu süre bazında çalışan sistemden çıkamayacak.

 

İSTİSNA DURUM: İLK EV SAHİBİ OLMA

 

Tabi iki ölüm gibi mücbir sebepler bu süreci bitirecek. Sistemden çıkış için diğer bir neden de Avustralya'da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olması. Birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25'lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25'i devlet tarafından sağlanmış olacak.

 

Sistemin en önemli avantajlarından birisi bu olacak. Konu ile ilgili TOKİ ile çalışmalar yapılması planlanıyor.

TOKİ'nin çalışanlara özel konut üretip BES sisteminden çıkılması halinde yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinata kullanılıp ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.

 

İŞVEREN KATKILI OLANLAR İÇİN TEK HESAP

 

Ancak mevcut durumda otomatik olan BES'in bu şekilde mecbur hale getirilmesi halinde Gönüllü BES'te hesabı olan çalışanları da kapsaması gerekecek. Gönüllü BES tarafında fonlar çeşitli olduğu için çalışanların BES'inde de fonlar çeşitlenecek. İsteyen altın fonunu, isteyen döviz isteyen hisse senedine yatırım yapan fonu seçecek.

 

Çalışmayanların BES'i ise olduğu gibi devam edecek. Aynı şekilde işveren katkılı fonlar da emekli olana kadar sürecek fakat bu fonlarda bulunan çalışanlara bir daha BES yapılmayacak, mevcut BES'leri devam edecek. İşten çıkan veya çıkarılanların ise hesaplarının çalışma süresince dondurulacağı tabii ki fonda biriken parasının ise işlemeye devam edeceği belirtiliyor.

 

#BES #bireyselemeklilik

BES Zorunlu Mu Oluyor? 'Ölüm ve Ciddi Hastalıklar Dışında BES' ten Çıkılamayacak'...

Coronavirus (Covid-19)

  • 1,607,912Coronavirus Vaka Sayısı
  • 95,813Ölü Sayısı
  • 357,180Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:10

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar