MESK GN. BŞK. MUZAFFER KALA’DAN KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULUNUN ZAM KARARINA TEPKİ.

HAKEM HEYETİ  DEĞİL NOTER HEYETİ.

MESK GENEL BAŞKANI MUZAFFER KALA’DAN KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULUNUN ZAM KARARINA TEPKİ.

Belbirsen- Demokratik Belediye ve Özel İdare çalışanları birliği Sendikası v e MESK-Memur ve Emekliler Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Muzaffer KALA, Kamu görevlileri Hakem Heyetinin Hakemlik yapmadığını, hükemetin zam teklifini onayan Noterler Heyeti olarak görev yaptığını belirterek tepki gösterdi.

Genel Başka Muzaffer KALA, yaptığı açıklamada;

“Bilindiği üzere 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisini.etkiliyecek olan Kamu görevlileri Toplu Sözleşme pazarlığında Çalışma Bakanlığınca açıklanan Hükümetin son  teklifi 2020 yılının ilk altı için %4, ikinci altı ayı için %4  zam, 2021 yılının birinci ve ikinci altı ayları için %3 + %3 teklifi üzerinde  hükümet adına  Kamu İşveren Heyeti ile Sendikalar Heyeti anlaşamamış, yetkili sendika memur-Sen Kamu görevlileri Hakem Heyetine hakem kuruluna başvurmuştu.

 Kamu Görevlileri Hakem Heyetimeğermeğerakem heyeti değil Kamu Görevlileri Noterler Heyeti imiş böylece öğrenmiş olduk. Noterler Heyeti görevini tamamladı ve kararını açıkladı. Hükümetin 2020-2021yılları için Toplu Sözleşme pazarlık Masasına  son teklifi  olan 2020 yılı birinci ve ikinci altı aylık için 4+4,   2021  yılı birinci ve ikinci altı aylık içinse 3+3  maaş zammını Noterler Heyeti olarak onamıştır. Tüm memurlara ve  emeklilere hayırlı olsun.Kendilerini düşündükleri ve bol kepşe bir zam kararı aldıkları için Noterler Heyetine de teşekkür etmeyi unutmasınlar!!!

Şimdi 3.200.000 kamu görevlisinin ve 2.000.000 memur emeklisinin toplamda beş milyon kusur kişinin ve bunların aile bireylerini etkileyecek %4 + 4 ve % 3+3 teklifi onaylayan Kamu Görevlileri Noterler Heyeti başkanı ve üyeleri kimlermiş, memur ve emeklilere bu kadar bol keseden zam telifini onaylayıpda kendileri neden bu kadar az maaş alıyorlar?

Hakem Kurulu, tarafların başvuru tarihinden itibaren beş gün içinde karar  verir.

Her toplantı günü için toplantıya katılan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti başkanına (5000), üyelere (4500) gösterge rakamının memur aylık kaysayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda toplantı üçreti ödenir.

Kamu görevlileri Noterler Kurulu Başkanı beş bün için: 5000X0.088817 = 444.085 X 5 = 2220 TL üçret alacak

Kamu görevlileri Noterler Kurulu üyeleri:4500X0.088817 =399.67X 5= 1998 Tl üçret ödenecektir. Görevlerini hakkı ile yerine getirmenin rahatlığı ile harcasınalar!!!

 

Kamu görevlileriHakem Heyetinin Başkanı olan Sayıstay Başkanının,

Aldığı  maaş:28.000 TL.  Maaşına 28.000 X %4 = 1120 TL zam alacak.

Sayıştay Başkanın  her şeyi tamame devletten. Ankara dışına çııktığında yolluk,müstakil villa  lojman, araba,şoför, koruma, makamında ikramlar tamamı devletten. Emekli olsa bile devletin lojmanını, şooförünü,makam arabasını ölene kadar kullanmaya devam ediyor.

Sayıştay Başkanından adıl davranış beklemek yanlış olur. Sayıştay çalışanları TBMM personelidir. Ancak üst düzey murakıplar hakimler maaş aldıklarından, Genel İdarı ve yardımcı hizmetlerin Meclis haklarından yararlanması hakkını almayandan tüm memurların iyileştirilmesi beklenemez. Birde hakem kuruluna seçilenlerin hepsinin tuzu kuru ve üs düzey maaş alanlardan seçildiğine göre bu heyetten 3250 TL alan memuru ve 2500 TL. alan EMEKLİNİN halinden anlamalarını beklemek fazla iyimserlik olur. Hakem kuruluna başkanlık edene Sayıştay başkanı kendi personelinin hakkı olan TBMM'nın haklarında yararlanmasını gündeme almak taraftarı olmadığına göre 3 milyon memurun ve 2 milyon emeklinin durumunu düşünmesi beklenemez.

Kamu Görevlileri Hakem kurulu oluşturan 11 kişiden Hükümeti temsilcikleri olan üyeler;

1-Sayıştay başkan Yardımcısı Fikri ÖZKÖK, 1. Sınıf Hakim statüsünde 18.000 TL maaş almaktadır.

2- Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan,Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini öpmek istemesiyle kamuoyu gündemine gelmişti. 10.884 TL. Maaş almaktadır.

3- Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, 11.688 TL maaş almaktadır.Devletten yolluk ödeneği, şoför, makam arabası vs .hizmetleri üçretsiz almaktadır.

4- Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden;

    -Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, 7.908 TL aylık almaktadır

    -Prof. Dr. Şakir Görmüş, 10.605 TL aylık almaktadır.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunda Sendikaları temsil eden üyeler en yüksek devlet memurunun aldığı aylık olan 15.207 TL maaş  aldıklarından tek tek yazmaya  gerek yoktur.

Memur-Sen Genel Başkanı ise  hem Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı olarak 15.207 TL artı  hem Memur-Sen Genel Başkanı olarak 15.207 TL iki maaş aldığı bilinmektedir.

Ey Memurlar ve emekliler, hepside yüksek aylık alan kişilerden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyeleri ve Başkanı olan her türlü ihtiyacı ölene kadar devletten karşılanan Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş,sizleri neden düşündün? Neden Durumunu riske etsin?

Burda şunu da belirtmeliyim ki Memur-Sen Genel Başkanı Sendilalar Heyeti olarak kendisine verilen rolü iyi oynamıştır. Kamu İşveren Heyeti ile iyi paslaşmalar yaparak pazarlık süresini doldurup topu Kamu Görevlileri Noterler Kuruluna paslamıştır.Noterler Kuruluda üçretini tam alabilmek için kendilerine  tanınan beş günü tam doldurarak hükümetin teklifini onamıştır.

Memur ve Emeklilerde şu kanı kesinleşmiştir, Memur- Sen Genel Başkanından iyi topcu ve tiyatrocu olur ama bizim haklarımızı savunana bir başkan olmaz.”dedi.

 

MESK GN. BŞK. MUZAFFER KALA’DAN KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULUNUN ZAM KARARINA TEPKİ.

Popüler Kullanıcılar