Umreye Kayıt Olurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Güzel yurdumuzda her yıl umreye gidenlerin sayısı oldukça artıyor. Özellikle hacca yazılmış kurasını beklemiş ancak bekle bekle hala çıkmamış vatandaşlar umreyi tercih ediyorlar.

Bazıları oranın muhabbetinden, bazıları merakından, bazıları ise hac dan önce umre yapmasının kendisine daha faydalı olacağını düşündüğünden ısrarla bu kutlu yolculuğu istiyor.  Ancak bu yolculuğa niyet ettiği zaman eğer çevresinde birinci dereceden tanıdığı yoksa tavsiye edeni yoksa kendi imkanları ile firma firma dolaşmaya başlıyor.

Tabi google’ninde hakkını yememek lazım bu konuda umre turları denince googlede bir sürü bu konuyla alakalı alakasız siteye, şirkete, yazıya, çiziye, programa ulaşabiliyorlar.

Dolayısıyla bu kadar çok tercih ile karşı karşıya kaldıklarında hangisi ile gideyim hangisi beni memnun eder hangisi güvenilirdir hangisi bu işin ehlidir hangisi bütceme uygundur diye araştırırken kafaları karışıyor bazısı ise diyanet devletindir oraya gideyim diye tercihini yapıyor. İşte bu makalemi kaleme alma sebebim ise yapacağınız tercih ve araştırmalarınızda size bir kaç tavsiyede ve öneride bulunmaktır.

Bende Hac, Umre, Mescid-i Aksa ve çeşitli turlar organize ediyorum bugüne kadar binlerce insana hizmet vermiş bu konuda yetki ve söz sahibi biri olarak kamuoyunun istifadesine özellikle bu yolculuğa niyet edenlerin faydasına lazım olacak bir kaç malumatı zikredeceğim.

Umrenin dinimizdeki yeri ile alakalı pek çok eser bilgi malumat mevcut bu yazıyı şayet okuyorsanız az özde olsa bunun zaten bilincindesinizdir. Bu kısmı geçerek umreye kaydınızı yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor kayıt aşaması nedir şartları nedir tercihlerinizi nasıl yapmanız gerekli konularında özet bilgiler vereceğim.

Öncelikle umre için başvuru yapacağınız firmanın AITA olup olmadığına A Grubu olup olmadığına bakmanız gerekir ki, hac ve umrede yetkili bir firma ile gitmeniz yetkisiz bir yerle gitmenizden daha güvenli olacaktır. Bunu öğrenmenin en kısa yolu vermiş olduğum http://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari/iata-uyesi-seyahat-acentasi-arama linkten firmanın AITA olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.
AITA demek umre vizesi alabilir demektir. A Grubu olup AITA sı bir firmanın yoksa AITA olan başka bir firmandan vize alıp sizi o şekilde götürebilir.  A Grubu acenta sorgulamak için http://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari/seyahat-acentasi-arama linkten öğrenebilirsiniz. Şayet bu belgeleri yoksa o yere dikkat etmeniz gerekiyor zira yetkisi olmadan bu işi yapıyor yada başka bir yer ile anlaşmalıdır onun üzerinden götürüyor demektir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus umre ve hac da her yolcunun hangi özel firma ile giderse gitsin Diyanet İşleri Başkanlığı resmi hac ve umre sözleşmesini karşılıklı olarak sizinle yapması gerekir. Bu sözleşme yaşayabileceğiniz mağduriyetlerde hakkınızı aramanızda önemli bir belgedir aynı şekilde yolcudan yana bir sıkıntı firmaya olursa onlar içinde işlem yapması için bir teminattır.

Bu aşamadan sonra anlaştığınız firmanın programlarını inceleyebilir bütcenize uygun bir programa başvurabilirsiniz.

Araştırmalarınızda birbirinden farklı ekonomik normal ve lüks sınıfta umre paket programları ile karşılaşabilirsiniz ucuz programlarda uçakların aktarmalı olacağını Kabe ye ulaşımın servisler ile olacağını bazı uçuşların güzergahının farklı ülke üzerinden aktarım olacağını unutmamalısınız. Otelde sunulan hizmetler transferlerinizde sunulan hizmetler hepsi fiyata etkendir. Özellikle ilk defa umreye gidiyorsanız mutlaka bir kafileye dahil olmanızı tavsiye ederim.

Umreye Müslüman olan herkes gidebilir bu konuda bir kısıtlama sadece 45 yaşından küçük bayanlar ve 18 yaşından küçük erkeklerde vardır. Onlarda yanlarına birinci dereceden erkek mahremlerini baba,abi,dede,dayı gibi alarak katılabilirler. 45 yaşından küçük bayanlar yalnız başlarına umreye gidememektirler. Sebebi suudi arabistan konsolosluğu vize vermemektedir. Çevrenizde görüp duyduğunuz tanıdığım var 45 ten küçük bayan ama tek gitti diyenler çoktur. Onlar için bazı firmalar kafile içinden yabancı bir erkeği öz dayısı gibi gösterip suudi arabistan konsolosluğunu ikna ederek almaktadır ki her zaman işe yaramayabilir vize çıkmama ve mağduriyetler zaman zaman yaşanabilir bu yola müracaat eden kimse bu riski almalıdır. Benim kesinlikle tavsiye etmediğim bir yoldur.

45 yaşından küçük genç aileler olarak gitmek isteyebilirsiniz bunun için sizden istenilen belgeler 2 şer adet nufüs cüzdanı fotokopisi 3 er adet pasaportta kullandığınız biometrik fotoğraf menenjit aşısı yaptırarak aşı olduğunuza dair menenjit aşı kartlarınız vukuatlı nufus kayıt örneğiniz ve en az 1 yıl geçerlilik süresi olan çipli pasaportunuzu vermeniz yeterlidir. 45 yaşından küçük bayanlar kendi mahremleri ile gelecekse onlarda durumlarına göre firma belge ister. Misal Baba kız gidecek kimse ancak kız evli kocası gelmiyor kayın pederi ile eşini gönderiyor. O vakit Koca noterden muafakatname kızın babası taahhütname alır ayrıca hem baba hem eş iki taraflı olarak vukuatlı nufus kayıt örneği alması gerekir ve belirttiğim diğer evraklarla beraber firmaya teslim eder.

Tek başına yetişkin bir erkek gidecekse onlar için pasaport kimlik fotokopisi resim ve menenjit aşı kartı yeterli olacaktır.

Buraya kadar anlattığım bilgiler yeterli olacaktır. Ancak umreye kayıt oldunuz ama gitmediniz işiniz çıktı bir mani çıktı bu durumlarda maddi kayıplarınız olabilir. Umre iptalleriniz şayet uçak bileti kesildikten vize alındıktan sonra ise firma bu zararı sizden karşılayabilir her hangi bir maddi kayıp yaşamamak için erkenden bilgi verip iptali gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir husus Mekke ve Mediniye gittiğinizde rahatı keyfi sakın aramayın imtihanlarla dolu bir ibadettir umre bazen yol arkadaşınız bazen akrabanız bazen çalışanlar bazen hastalıklar ve musibetlerle imtihan her an olabilirsiniz. Daima şükür sabır ve istiğfar içinde Allahıın etrafını mubarek ve kutsal kıldığı o beldelerde vaktinizi en istifadeli bir şekilde geçirmeye bakın zira her saniyesi çok kıymetli bir ibadettir.

Son olarak benim ile umreye gelmek benim kafilelerime katılmak isterseniz özel sorularınız varsa bu konularda www.suleymanyasinakdeniz.com sitemden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Rabbim şimdiden umreye niyetlenenlere nasip eylesin niyetlenmeyenlere niyet etmeyi ve gitmeyi nasip eylesin.

Araştırmacı-Yazar
Süleyman Yasin AKDENİZ


Coronavirus (Covid-19)

  • 241,146,183Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,909,506Ölü Sayısı
  • 17,845,170Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar