Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 Eğitim Vizyonu tanıtım toplantısında konuştu. Öğretmenler için de flaş açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın son dakika açıklamaları herkes tarafından konuşuluyor.

 

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şu şekilde;

 

"2023 vizyonu ile eğitimde istediğimiz seviyeye çıkacağımıza inanıyorum.

Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. 4 artı 2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3 artı 1 toplam 4 yıla indiriyoruz.

PKK'nın insan kaynağı eğitim sisteminin boşluklarıdır.

Eğitim işi ertelenemez.

Biz göreve geldiğimizde söz verdiğimiz gibi eğitim sistemimizi dersanelere ihtiyaç duymayan bir hale getirmeye çalıştık.

Ne yazık ki bunu geç başardık. Bu nedenle FETÖ'ye 1 milyar lira gitmesine engel olamadık

Her seferinde bazı eller devreye girdi, dersanelerin hacıyatmaz gibi ayakta kaldığını gördük.

Dershanelerin üzerine kararlılıkla gidince işin ucu darbe girişimine gitti.

Farklı isimler, görüntüler ve kamuflajlar altında bu paralel eğitim sistemi varlığını sürdürüyor. Vizyon belgemizde yer alan öğretmen standardından okullar arasındaki eğitim öğretim farkının kapatılmasına kadar bir dizi düzenleme hayata geçtiğinde bu sorunu gerçekçi şekilde çözmüş olacağız.

2023 vizyonumuzda öğretmenler çok önemli yer tutuyor. Öğretmenlik meslek kanunu hazırlanıp çıkartılacak...

Bizim gözümüzde sayıları 920 bini bulan öğretmenlerimiz, bayrağımızın dalgalandığı her yerde fedakarca görev yapan birer kahramandır

Geri kalmış bölgelerde görev yapan öğretmenlerimizi teşvik edecek birtakım tedbirler alınacak

Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi Bakanlığımız verecek.

Anaokulu eğitimini gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz"

 

ÖĞRETMENLERE TEŞVİK İÇİN TEDBİRLER GELİYOR

"Öğretmenlerimizi teşvik edecek bazı tedbirler alacağız. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Bu eğitimi artık bakanlığımız kendisi verecek. Ayrıca tüm öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini meslek içi eğitim yoluyla hedeflerimize uygun seviyeye çıkartacağız.

Anaokulu eğitimini de gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz. Her biri gece karanlığını delen bir yıldız olarak gördüğümüz öğretmenlerimize imkanlar nispetinde her türlü desteği sağlamayı sürdüreceğiz."

 

MESLEK İÇİ EĞİTİM

"Ayrıca tüm öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini meslek içi eğitim yoluyla hedeflerimize uygun seviyeye çıkartacağız.

Hala ihtiyari olan anaokulu eğitimini de gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz. Her biri gece karanlığını delen bir yıldız olarak gördüğümüz öğretmenlerimize imkanlar nispetinde her türlü desteği sağlamayı sürdüreceğiz."

 

#egitim

Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi Ne Kadar Oldu?

Popüler Kullanıcılar