Yüz Dövmelerinde Yükselen Trend

Yüz dövmelerini sadece SoundCloud rapçilerinde değil, artık spor yapan çok sayıda insanda da görebileceksiniz. Yüzün sanat için iddia edilebilecek en yeni trend olmasıyla birlikte, ünlüler ve müzisyenler, gitgide görünür olan bu vücut sanatıyla gösteriş yapıyorlar. İnsanların yüz dövmesi yapmak istemelerinin birkaç nedeni var ve bu kadar görünür bir noktada dövme yaptırmanın önemli dezavantajları da olacaktır. Son dövme trendlerinden yüz dövmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dövme sanatçısı ile konuştuk. İşte öğrendiklerimiz:

 

Yüz Dövmeleri Hakkında Bir Demeç

 

 

Yüz dövmeleri; göze çarpmayan biri olmak istiyorsanız tercih edeceğiniz bir seçenek değildir. Floridalı dövme sanatçısı Mully, “Yüze dövme yaptırmak, çok dikkatli olunması ve düşünülmesi gereken bir nokta. Yüz dövmesini gizlemenin veya üstünü kapatabilmenin bir yolu yoktur, sanki kol üzerindeymiş gibi uzun bir kol giyemezsin.” Yüzünüze dövme yapmayı düşünüyorsanız, saklamak neredeyse imkansızdır. Ayrıca, insanların dikkatini çekeceksiniz. “İnsanlar size bakıp yargılayacak, bu nedenle hazırlıklı olmalısınız. Dövme yaptırmaya karar verdiğinizde, kendinizden emin olmanız gerekir. Bu dövme sonsuza dek senin bir parçan olacak.” Yüz dövmesinin, anlık bir hevesle yapmak isteyeceğiniz bir şey olmadığını bilmelisiniz.

 

Bir yüz dövmesi yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle hangi modeli yüzünüzde taşımak istediğinize karar vermelisiniz. Mully, “Dövme yapmaya karar verdiğinizde, diğer insanların fikirlerinin sizi engellemesine izin vermemenizi, dövmeyi kendiniz için yaptırdığınızı ve başkalarının ne düşündüğünü umursamamanız gerektiğini” belirtiyor. “Aslında sevmelerine rağmen, dövmelerini saklayan müşterilerim oluyor, çünkü diğer insanlardan gelen soruları/yargıları yanıtlamaktan bıktılar” diye ekliyor. "Asla başkalarının senin kararını değiştirmelerine izin verme, özellikle bu senin sevdiğin bir dövmeyse."

 

Yüz Dövmelerinin Çekiciliği

 

 

Yüz dövmelerine gelirsek, onların özel bir çekiciliği var.  Mully'ye göre bunun en önemlisi bir mesaj göndermekle ilgili; “Bence yüz dövmelerinin en büyük çekiciliği, tercih edenlerin başkalarının ne düşündüklerini umursamadıklarını göstermesidir. Dövmeler önceleri dokunulmaz ve asi insanlar içindi, günümüzde ise yaşamın her kesiminde insanların dövmeleri var.” Bununla birlikte, bu tür dövmelerin herkes için, özellikle dövmelerde yeni olanlar için uygun olmadığını düşünüyor, “Yüz dövmesi için bir müşteri bana gelirse, bunun nedenini anlıyorum. Bana göre bazı dövmelerin öncelikle kazanılması gerekiyor.” Örneğin, göğsünüze dövme yaptırmadan önce boğazınıza yaptırmamanız gerektiğine inanıyor. Sebebini ise “bazı insanlar ağır görünmek için boğaz tattoo yaptırıyorlar, ancak sonra gömleğini çıkarıyorlar ve çıplak, boş ve eksik göğüsler ortaya çıkıyor. Koldan önce el dövmesi yaptırmak da bununla aynıdır. Sadece eldiven giyiyor gibi görünüyorlar.” sözleriyle açıklıyor.

 

Ağır görünümlü dövmeye sahip olmak, otomatik olarak yüz dövmesine sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez. Yüz dövmeleri için uygun olduğunuzu anlamanız için yerine getirmeniz gereken birkaç kriter var: “Bana göre, birinin ağır gösteren bir yüz dövmesi yaptırabilmesi için, finansal olarak güvende olmaları veya bir tür iş ve kariyere adım atmaları gibi nedenler, yüz dövmesini yaptırmaları için kabul edilebilirdir.”

 

Her tattoo sanatçısı yüz dövmesi yapmaya istekli değildir. Mully'nin tabi ki bu tür dövmelere karşı bir kuralı yok, ancak bazı dövme sanatçıları yüze veya ellere dövme yapmıyor; “Tasarım yapılacak bölgenin uygun olduğunu düşündüğüm sürece çoğu yere dövme yapıyorum. Sadece bir tane kafa dövmesi yaptım ve daha fazlasını yapmak isterdim, eğer biri bunu okuyorsa: yapmaya davet ediyorum.”

 

Yüz Dövmelerinin Dezavantajı

 

 

Yüze dövme yaptırmanın olumsuz yanları da var ve muhtemelen tam olarak düşündüğünüz tarz olumsuzluklar. Mully, birçok yüz dövmesini ve görünüşlerini beğenmesine rağmen, şu anda popüler olduğundan dolayı yaptırmaya karar vermeden önce insanlara iki kez düşünmelerini öneriyor. “Bir şey moda olsa bile, insanlar gerçekten düşünmeli. Bu trendi takip etmek sizi işinizden edebilir.” İş olanaklarınız, yüz dövmesi yaptırmanın en büyük engelidir. Yüz dövmelerinin büyük bir çoğunluğunu zengin ve ünlü kişilerde görmemizin en büyük nedeni de budur. “Müzisyenlerin ve ünlülerin çoğu finansal olarak güvendedirler. Kurumsal bir iş yapmadıkları için kıyafet zorunlulukları olmaz ve endişe edecekleri bir şey de yoktur. Onlar ne isterlerse yapan, paraları olan ve hiç bir şey umurumda olmayan kişilerdir. Herkes bu kadar şanslı mı?”

 

Dövmeler artık daha yaygın olarak kabul edildiğinden, yüz dövmelerinin aynı alanda olduğu, düşüncesine kapılmayın. Yüz dövmesi hala yüz dövmesidir ”. Ünlü kültürün ve hapishane dışında, ne yazık ki yüz dövmeleri diğer vücut sanat türleri ile aynı değerde görülmüyor. Mully bile karar vermeden önce bir süre beklediğini: “Yüzüme beyaz mürekkeple dövme yaptırmayı düşündüm, böylece orada olacaktım, ancak belli bir mesafeden fark edilmeyecektim fakat cesur bir dövme istemeyeceğim zamanlar hala var” diye belirtiyor. Mully bir dövme sanatçısı olarak bile, bu sanatı yüzüne uygulama fikri ile mücadele ediyor. Yüzünüze herhangi bir dövme yaptırmadan önce, istediğiniz şeyin bu olduğundan ve geleceğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağından emin olun.

 

 

Yüz dövmeleri, hemen karar verebileceğiniz bir dövme türü değildir. Yüz dövmesi yaptırmadan önce, hayatınızı ve kariyerinizi etkileyip etkilemeyeceğini bilmeli ve sizin karşınıza gelebilecek olası eleştirilerle başa çıkabileceğinizden emin olmalısınız. Yüz dövmeleri, insanların dikkatini çekmenin harika bir yoludur, ancak bu hoşunuza giden bir durum değilse, farklı türde bir dövme yaptırmayı düşünebilirsiniz.

www.dovmemalzemesi.com

Yüz Dövmelerinde Yükselen Trend

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,281,677Coronavirus Vaka Sayısı
  • 739,784Ölü Sayısı
  • 6,335,919Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar