CHP Seçim İptali İstesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından YSK’ye başvuran CHP, İstanbul ilçe belediyelerinin ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçimlerinin iptalini istedi. CHP ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mazbatasının da iptal edilmesini istedi.Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek tarafından yapılan başvuruya gerekçe olarak, YSK’nin birbiri ile çelişkili kararları gösterildi. Organize usulsüzlük ve şaibe iddialarının 24 Haziran seçimlerinde de ortaya atılabileceğini bildiren Erkek, başvurusunda, “Ekrem İmamoğlu’nun seçiminde şaibe varsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçiminde de bir şaibe vardır” ifadelerine yer verdi.

 

ERDOĞAN DA MEŞRU DEĞİL


Tam kanunsuzluk başvurusunda süre aranmadığı için başvurunun dikkate alınmasını isteyen Erkek, başvurusunda şu ifadeler yer verdi:


“31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde sandık kurullarını nasıl oluşturduysanız, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde de aynı şekilde oluşturmuştunuz. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunu iktidar değiştirdi ve 13 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren bu değişikliklerden sonra iki seçim gerçekleşti: 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri ile 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri. Bu iki seçimde de seçimlere ilişkin tüm iş ve işlemler iktidarın gerçekleştirdiği değişikliklere göre yüksek Kurulunuzca yapıldı. Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını şaibeyle kazandıysa, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı seçimini şaibeyle kazanmıştır. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçimi meşru değilse, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi de meşru değildir.”

Kaynak : Birgün.net

CHP Seçim İptali İstesi

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,281,372Coronavirus Vaka Sayısı
  • 739,770Ölü Sayısı
  • 6,335,803Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar