USA’ DA KONVANSİYONEL SÜTLER KİMYASAL DEPOSU ÇIKTI

USA’ da konvansiyonel non-organik sütlerde pestisit, büyüme hormonları ve antibiyotikler bulunduğu bildirildi. Bu araştırma tüm kronik enflamatuar hastalıkların neden çığ gibi arttığını gözler önüne seriyor. Bize ise “İyi ki USA’ da yaşamıyoruz” diye şükretmek düşüyor. Green-card sahiplerine önemle duyurulur.

***

Yeni bir araştırmada USA’ da satılan konvansiyonel non-organik inek sütlerinin önemli bir kısmında pestisit, büyüme hormonları ve bazılarına süt ürünlerinde kullanılmasına müsaade de edilmeyen antibiyotikler bulunduğu bildirildi.

Buna karşılık organik sütte bu kirleticilerin hiçbirine rastlanmadı.

Test edilen 35 konvansiyonel süt örneğinin yüzde 60’ ında amoksilin, oksitetrasiklin, sulfametazin, sulfadimetoksin ve sulfatiazol gibi antibiyotikler bulunduğu tespit edildi.

Konvansiyonel süt örneklerinin yüzde 26 ve yüzde 60’ ında pestisitler olduğu belirlendi. Bunlar içinde klorprifos, atrazin, diazinon, sipermetrin ve permetrin vardı.

Büyüme hormonlarından olan bGH konvansiyonel sütte organik süte göre 20 misli, IGF-1 ise 3 misli fazla bulundu.

Organik sütün omega 3/omega 6 oranı konvansiyonel süte göre daha fazla idi. Daha önce yapılan çalışmalarda da organik sütte konvansiyonel süte nazaran yüzde 62 daha fazla omega 3 ve yüzde 25 daha az omega 6 bulunduğu ortaya çıkmıştı.

conventional nonorganic cow’s milk ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Bu araştırma USA’ da obeziteden diyabete, kalp-damar hastalıklarından kanserlere tüm kronik enflamatuar hastalıkların neden çığ gibi arttığını gözler önüne seriyor.

Bize ise “İyi ki USA’ da yaşamıyoruz” diye şükretmek düşüyor.

Green-cart sahiplerine önemle duyurulur.

Kaynak: https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/productionrelated-contaminants-pesticides-antibiotics-and-hormones-in-organic-and-conventionally-produced-milk-samples-sold-in-the-usa/D1107FE30C778A73F5F601C5D3D6E572


Coronavirus (Covid-19)

  • 6,076,190Coronavirus Vaka Sayısı
  • 367,768Ölü Sayısı
  • 3,018,051Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar