Deprem uçakları da etkiledi

İstanbul'da meydana gelen deprem sonrasında, Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş için alçalan uçaklara pisti pas geçme uyarısında bulunuldu.

İstanbul'da saat 13.59'da meydana gelen 5,8 büyüklüğünde deprem hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Silivri açıklarında yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana gelen depremden kısa bir süre sonra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi, pilotları deprem olduğu yönünde bilgilendirdi.

 

Pilotlar ile kule görevlileri arasındaki depremden hemen sonra gerçekleşen konuşmaların kayıtları da ortaya çıktı. Kontrolör, pist kontrolü için havalimanına iniş yapacak uçaklardan olan Emirates Havayolları’nın EK119 sefer sayılı Dubai-İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seferini yapan Boeing 777-36N tipi uçağının pilotuna, "deprem oldu, pas geçin" bilgilendirmesi yaptı.

 

Bunun üzerine geniş gövdeli uçak saat 14:02’de pisti pas geçti. Daha sonra kontrolör, Türkçe olarak, "Bir süre beklemeniz olacak, pist kontrolü ne kadar sürecek bilmiyorum herkesin dikkatine anonsunu yaptı. Pilotlar da kontrolöre bilgi için teşekkür etti.

 

Kontrolör daha sonra ise İngilizce olarak havadaki uçaklara, "Deprem oldu, pist kontrolü için pist kapalı. Pozisyonunuzu koruyun" anonsu yaptı. Pist kontrolünde her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması üzerine pas geçen Emirates Havayolları uçağı kısa bir süre sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'na güvenli iniş yaptı.

Deprem uçakları da etkiledi

Coronavirus (Covid-19)

  • 13,052,560Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,851Ölü Sayısı
  • 4,883,673Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar