OECD'den korkutan uyarı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan bir raporda, ülkeler "antibiyotiklere dirençli bakteri tehlikesine" karşı uyarıldı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), antibiyotik ve bakterilerin insanlar üzerindeki etkilerini araştıran bir rapor yayımladı.

Raporda, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin artmasını engelleyecek önlemler alınmasının önemi ortaya konuldu. Rapora göre, önlemlerin alınmaması durumunda, gelecek 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2 milyon 400 bin insan hayatını kaybedecek. 

Ayrıca raporda, küçük ve basit önlemler alınarak enfeksiyondan kaynaklanan 4 ölümden 3'ünün önlenebileceği vurgulandı.

En çok İtalya, Yunanistan ve Portekiz'de insanlar hayatını kaybedecek

Raporda yer alan verilere göre, 33 OECD ülkesi, bakterilerle mücadele için yıllık ortalama 3 buçuk milyar dolar harcadı. Ayrıca, ülkelere göre antibiyotiklerin hastalar üzerindeki etkisi de sıralandı.

Buna göre, antibiyotiklere dirençli bakteriler nedeniyle OECD ülkeleri arasında en çok İtalya, Yunanistan ve Portekiz'de insanlar hayatını kaybedecek.

Bu raporda, Türkiye, Kore ve Yunanistan'da, antibiyotiklerin bakterilere karşı direncinin düşük olduğu bilgisi paylaşıldı.

OECD, bu ülkelerde bakterilere karşı direncin İzlanda, Hollanda ve Norveç'e göre 7 kat daha düşük olduğunu belirtti.

Raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerde bakterilere karşı direncin yüksek olduğu bilgisine de yer verildi.

OECD'den korkutan uyarı

Popüler Kullanıcılar