ABD'ye yasadışı yollardan girenlerin iltica hakkı askıya alındı

ABD Başkanı Donald Trump, bu kez Meksika sınırından yasadışı girenlerin iltica başvurusunda bulunma hakkını askıya alan bir emre imza attı. Yasal yoldan girenlerin de başvurularını almamak için sürecin yavaşlatıldığı haberleri geliyor.

6 Kasım Kongre seçimleri virajını dönen ama göçmen karşıtı kampanyasının hızını kesmeyen ABD Başkanı Donald Trump, göçmen karşıtı düzenleme çıkarıp bir de beyannameye imza attı.
İmzaladığı başkanlık emri, ABD'nin Meksika sınırını yasadışı geçen göçmenlere iltica hakkı verilmesini 90 günlüğüne askıya alıyor. Cumartesi yürürlüğe girecek talimat şu anlama geliyor: Göçmenler ABD'ye giriş merkezlerine bizzat başvurup iltica başvurusunda bulunacak. Ancak insan hakları savunucularına göre ABD'ye resmi giriş yapılan merkezlerde göçmen başvurularının değerlendirilmesi süreci kasten yavaşlatılmış vaziyette. Yani bir göçmenin iltica başvurusunda bulunması, günler, hatta haftalar alabilecek.

1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yıldönümü anma törenleri dolayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'e hareket eden Trump, uçağa binmeden önce gazetecilere "İltica beyannamesini yeni imzaladım, çok önemli" dedi. Trump'ın ilk etapta 90 günlük emri, ABD ile Meksika anlaşmaya varana dek, yani Orta Amerika'dan ABD'ye doğru hareket eden binlerce kişilik göçmen kervanının Meksika tarafından geri gönderilmesine dek yürürlükte kalabilir. Henüz Meksika'dan göçmenleri zorla geri göndermeye yönelik ABD ile anlaşma yapacağına dair bir sinyal gelmedi.

Trump'ın başkanlığının ilk günlerinde getirdiği Müslümanlara yönelik ABD'ye giriş yasağı gibi bu emrinin de mahkemelik olması bekleniyor.

İnsan hakları ve göçmen örgütleri, Trump'ın emrinin ABD'de yürürlükteki yasalarla çeliştiğine dikkat çekerken şiddet, baskı, zulümden kaçanların sığınma haklarını gasp ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, hukuk uzmanlarının Trump'ın yeni icraatlarını incelemeye aldığını duyurdu, ama ayrıntıya girmedi.

Öncesinde Trump, Orta Amerika'dan harekete geçen göçmen kervanının 'ABD'yi işgale geldiği' söylemi eşliğinde Meksika sınırına binlerce asker konuşlandırmıştı.

ABD'ye yasadışı yollardan girenlerin iltica hakkı askıya alındı

Popüler Kullanıcılar