Eski İstanbul Haritaları

haritalar.jpg

Bana bazı arkadaşlarımın dijital olarak ulaştırdığı veya kurumların paylaştığı ortamlardan indirdiğim eski İstanbul haritalarını daha önce yine bu sitede haritalarla ilgili detaylar vermek suretiyle paylaşmıştım.  Şimdi paylaştığım haritaların listesini ve inceleme / indirme linklerini tek bir yazıda toparlamanın uygun olduğunu düşündüm. Ayrıca bu yazı içerisinde ek olarak eski haritaların günümüz haritası üzerine bindirme suretiyle yaptığım çalışmaların indirilebilir dosya linklerini de ekliyorum. Haritaları bu şekilde incelemenin çok fazla avantajı olmaktadır.Haritaları indirebilirsiniz elbette ama çok gerekli değil. Onun yerine Google hesabınızla bağlanmışsanız kendi albümlerinize almak için albüme katılmanız yeterlidir. Ondan sonra kendi albümleriniz altında sürekli olarak görüp, internet üzerinden her yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
tanpinar_evi.jpg

Bazen bir noktayı ararken birden fazla farklı haritayı da kullanmak gerekebiliyor. Mesela tespiti bina düzeyinde daha fazla detay veren Goad haritasında yapıp, Alman Mavilerini kullanmak suretiyle günümüz  konumunu net olarak ortaya koyabiliyorum. Üstte Tanpınar’ın evinin yerini tespit etme örneğini görüyorsunuz.

Pervititch Haritaları

Listede harita bölgesi, çizim tarihleri ve pafta sayısı yer almaktadır. Pafta sayısı üzerindeki link Google Photos’a yüklenen albümlere gitmektedir.

 • Saraçhane, Edirnekapı, Ayvansaray, Fener, Balat (1928-1933) (19 Pafta)
 • Eminönü, Küçükpazar, Mercan (1941-1943) (12 Pafta)
 • Eminönü – Mercan- Bahçekapı – Mahmutpaşa (1940-1941) (13 Pafta)
 • Vefa – Laleli – Aksaray (1934-1936) (18 Pafta)
 • Kadırga – Nişanca – Yenikapı (1922-1923) (17 Pafta)
 • Kadıköy (1936-1939) (15 Pafta)
 • Üsküdar (1930-1936)  (29 Pafta)
 • Beşiktaş (1922-1923) (15 Pafta)
 • Ortaköy (1927) (5 Pafta)
 • Beyoğlu (1926-1944) (27 Pafta)
 • Şişli (1924-1926) (28 Pafta)

Alman Mavileri 

Alman Mavileri haritaları 3 cilt olarak yayınlanmıştı. PDF olarak hazırlanmış dosyadan resimler halinde paftaları almak suretiyle oluşturduğum albümlere ve PDF dosyalarına (3 dosya toplamı 564 MB boyutunda) aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Cilt I Albüm – PDF
Cilt II Albüm – PDF
Cilt III Albüm – PDF

Alman Mavileri Bindirme Dosyaları

Alman Mavilerindeki paftaları mapwarper sitesini kullanmak suretiyle günümüz haritalarıyla örtüştürdüm. Tüm İstanbul için bu örtüştürme / bindirme haritasını şuradan görebilir ve arzu ederseniz .KML dosyası olarak indirip Google Earth programında daha kolay izleyebilirsiniz. Elbette elimdeki olanaklardan ötürü çok profesyonel değil ama benim tüm ihtiyacımı karşılamaktadır. Genelde Alman Mavileri’nde eğer bir eser belirtilmişse çoğunlukla % 100 yerine oturuyor; bazen de birkaç metreye kadar sapabiliyor. Söylediğim gibi elimdeki olanaklarla “paint” kullanarak birleştirme yaptım. Örtüştürme dosyalarını .KML olarak indirip Google Earth ile baktığınızda “Opacity” ayarlarını değiştirerek haritalar arasında geçişler yapabiliyorsunuz

Özellikle bina detayları konusunda çok iyi çizime sahip olan Pervititch haritalarını da örtüştürmek istedim ama çizim ölçekleri gerçek uzunluklarla bağdaşmadığı için başarılı olmadı. Alman Mavileri ise birebir ölçüm yapıldığı için her şey yerli yerine oturmaktadır.

İndirmek isteyenlere kolaylık olsun diye .KML dosyalarını aşağıdaki linkleri kullanarak daha kolay indirebilirsiniz.

Goad Haritaları

Charles Edward Goad tarafından 1904 yılında yangın sigortaları için hazırlanmıştır.

Nirven Haritaları

Yüksek Mimar Suat Nirven tarafından 1946-1950 yılları arasında çizilmiş olan paftalardır. Pervititch Haritaları’nın tamamlayıcısı niteliğindeki bu haritalara şuradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Haritalar:

Harvard arşivinde yer alan 1922 yılına ait bir İstanbul haritası: Asıl Link, Yedek Link

Haritalara Ait Eski Yazılar

 Haritalar bazında daha fazla detay içeren eski yazıları okumak isterseniz:


Haberin tümünü okumak için tıklayın


Coronavirus (Covid-19)

 • 196,712,916Coronavirus Vaka Sayısı
 • 4,203,749Ölü Sayısı
 • 14,384,336Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar