Obezite sarı nokta hastalığına sebep oluyor!

Obezite, sigara, yaş, sistemik hastalıklar ve yetersiz beslenme sarı nokta hastalığını tetikliyor.

Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite vücutta başka rahatsızlıklar yaratmaya devam ediyor. Bunlardan biri de sarı nokta hastalığı, diğer adıyla makula dejenerasyonu.

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?
Makula, gözün arka duvarında retinada bulunan bir alandır. Sarı nokta hastalığı da makula adı verilen bu bölgenin bozulması olarak tanımlanır. Obezite hastalarında, sigara kullananlarda, yaşlılıkta, sistemik hastalıklar sahip kişilerde ve yetersiz beslenme gibi durumlarda sık görülür.

SARI NOKTA HASTALIĞININ TİPLERİ
Sarı nokta hastalığının iki tipi vardır. Bunlardan ilki kuru tip makula dejenerasyonu. Kuru tip makula dejenerasyonu, yaşlanmaya bağlı olarak ilerler. Yavaş ilerler bu sebeple görme kaybı daha azdır. İkinci tip ise yaş tip makula dejenerasyonudur. Bu tip hastalığa sahip insanların yalnızca %10'unda bulunur. Makula tabakasında sızıntılar ve kanamalar gerçekleşir. Yaş tip makula dejenarasyonunda görme kaybı ani ve ciddi seviyelerde gerçekleşir.

SARI NOKTA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Sarı nokta hastalığında hastanın temel şikayeti baktığı yerin detaylarını görmede sıkıntı çekmek veya tamamen görüntü kaybı olur. Hastalığın ilk aşamalarında görüntü kalitesinde azalması veya karartılar görülebilir.

SARI NOKTA HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Yaş tip sarı nokta hastalığında tedavi için son yıllarda en sık kullanılan yöntem gözün içine uygulanan anti- VEGF (Vasküler Endotheliyal Büyüme Faktörü) enjeksiyonlarıdır. Bu enjeksiyon makula tabakasında kanamalara sebep olan yeni damar oluşumlarını engellemektedir.

SARI NOKTA HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI
Sarı nokta hastalığından korunmak için öncelikle ideal kilonuza dikkat etmeniz gerekir. Bu sebeple beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Lahana, ıspanak ve pazı gibi yeşil sebzeler göz hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Bir diğer önemli etken ise sigaradır. Sigara, dejenerasyonu geliştirme riskini iki katına çıkarır bu sebeple sigaradan uzak durmanız gerekir.

Obezite sarı nokta hastalığına sebep oluyor!

Coronavirus (Covid-19)

  • 1,092,821Coronavirus Vaka Sayısı
  • 58,713Ölü Sayısı
  • 228,038Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 00:10

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar