Türklerin eklem ağrılarının en önemli nedeni ortaya çıktı!

Türk doktorlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre kas ve eklem ağrılarının en önemli nedenlerinden biri D vitamini eksikliği.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem'in liderliğinde eklem ve kas ağrısı yaşayan 14 bin 925 hasta üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmaya göre hastaların 11 bin 29'unda D vitamini eksikliği görüldü.

Doç. Dr. Çidem, "Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı iş yerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olduk. Bu nedenle güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek" dedi.

En önemli kaynağı güneş olan D vitamini eksiliğinin kadınlarda görülme sıklığı yüzde 93. D vitamini eksikliğine çok dikkat edilmesi gerekiyor. D vitamini eksikliği, eklem ve kas ağrılarının yanında ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Doç. Dr. Çidem bu konuyla ilgili, "D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor" dedi.

Doç. Dr. Çidem D vitamini içeren besinlerle ilgili, "Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin" dedi.

Türklerin eklem ağrılarının en önemli nedeni ortaya çıktı!

Coronavirus (Covid-19)

  • 1,271,875Coronavirus Vaka Sayısı
  • 69,405Ölü Sayısı
  • 261,424Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 02:50

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar