Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayeti önceden planlandı, azmettiricilerin ortaya çıkması gerekiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın Cemal #Kaşıkçı cinayetine dair bazı açıklamalarını tatmin edici bulmadığını söyledi.

#Çavuşoğlu, cinayet öncesinde Türkiye’ye gelen ve sonrasında #Suudi Arabistan’a dönen 15 kişinin Türkiye’de yargılanması gerektiğini belirtti:

“Bu şahsın ülkelerine geri götürülmesine direndiği için orada öldürüldüğü ifade ediliyor. Ancak bu cinayet daha önceden de açıkladığımız gibi önceden planlanmıştır. Yine bizim bildiğimiz gibi cesedin öldürüldükten sonra parçalandığı söyleniyor. Fakat bu cesedin parçalanması o anlık bir şey değil. O cesedin önceden öldürülüp parçalanması için gerekli cihazlar oraya getirilmiştir.

“Viyana Sözleşmesine göre de bu yargılama ve soruşturmada Türk kanunları geçerlidir, her ne kadar bu cinayet Suudi Arabistan Başsavcılığı'nda işlense de. Daha önce yerel işbirlikçiler konusunda açıklamalar gelmişti. Daha sonra bunlar da inkâr edilmeye başlandı. Şimdi başsavcı yerel işbirlikçilerin olduğunu söylüyor. Bu bilgileri bizim başsavcılığımızla paylaşacağını söylüyor. Ama henüz cevaplanmamış bir soru var. Kaşıkçı'nın cesedi nerede? Talimat verenlerin, gerçek azmettiricilerin de ortaya çıkması gerekiyor, bu sürecin bu şekilde kapatılmaması gerekiyor. Bu işin takipçisi olacağız.''

Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayeti önceden planlandı, azmettiricilerin ortaya çıkması gerekiyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,820,389Coronavirus Vaka Sayısı
  • 747,476Ölü Sayısı
  • 6,353,194Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 10:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar