TÜPLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Histerosalpingografi HSG Rahim Filmi

 

İnfertilite şikayeti ile başvuran her hastada tüp bebek tedavisi, aşılama tedavisi veya ovulasyon indüksiyonu takip edilecek olsa bile Prof.Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç embriyonun rahme ulaşmasını sağlayan tüplerin detaylı olarak incelenmesi gerektiğini, tüplerin değerlendirilmesi için çeşitli tanı testlerine başvurulması gerektiğini söylemektedir. Tüplerde rastlanan sorunlar infertilite hastalarının endikasyonları arasında yüzde otuz beş gibi büyük bir rakamı kapsamaktadır. Bu nedenle tüplerin açık olduğunu kanıtlamadan herhangi bir tüp bebek tedavisi veya herhangi bir tedavi planlamak doğru değildir.  Tüplerin değerlendirilmesinde, en maaliyeti uygun olan ve kısa süreli girişimsel işlem HSG adını verdiğimiz rahim filmidir.

 

Tüp bebek tedavisinde detaylı bilgi: https://sevtaphamdemir.com/tup-bebek-tedavisi/

 

Rahim filmi anestezi altında veya anestezi uygulanmadan hastaya bir kadın doğum hekimi tarafından radyoloji bölümünde çekilebilen, ortalama 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Hastanın özel isteği olmadığı sürece anestezi kullanılmasına dahi gerek olmayan rahim filmi işlemi, aynı anda ekranda görülerek tüplerin açık olup olmadığının cevabını bize vermektedir.

 

Rahimde spekulum yardımı ile temizliğinin yapılmasının arkasından katater ile rahme girilerek içeriye opak madde verilip, sıvının tüplerden geçişi ekrandan izlenebilmektedir.

 

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç Web Sitesi: https://sevtaphamdemir.com

 

Hatta tüpler değerlendirirken tanı koymada kullanan HSG işlemi sonrasında da garantili bir yöntem kesinlikle olmamakla beraber tüplerde herhangi bir sorun çıkmayan anne adaylarında HSG den sonra gebelikde elde edildiği izlenmektedir.HSG işlemi sırasında duyacağınız ağrı ve acı 10-15 saniye kadar sürecek olup regl ağrısı ile bağdaştırılabilmektedir. Bir yada iki saat önce ağızdan ağrı kesici almak duyacağınız ağrıyıda minimalize etmeye yardımcı olacaktır.

 

İşlemin arkasından vajinal akıntınız olabilir.

 

Tüp bebek tedavisinde, adet döngünüzü, adetinizi gördüğünüz günü birinci gün olarak kabul edip yedinci ila on birinci günleri arasında yedinci ve onbirinci gün dahil olmak üzere çekilebileceği söyleyen Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç Ankarada bir çok kuruluşta, Ankara Tüp Bebek merkezlerinde kadın doğum hekimleri tarafından uygulandığını da belirtmektedir. 

 

Ankara tüp bebek merkezi : https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek/

 

TÜPLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Popüler Kullanıcılar