DUMLUPINAR DENİZALTISI
Tarih 4 Nisan 1953. Hava sisli ve yağmurlu. ... İstirahati hayal eden bir donanma limana yaklaşıyordu. Çanakkale Boğazı açıklarında Lara bunu açıklarında Dumlupınar denizaltısının donanması., İstirahat hayali kuran bu donanma çok büyük bir gürültüyle sarsıldı.. Denizaltı İsveç donanmasına ait bir şileple çarpışmıştı.O anda güvertede bulanan 8 kişiden 5’i kurtarılabildi. Geminin içerisinde ise 81 mürettebat vardı ve sadece 22 kişi torpidoya saklanarak kurtulmayı başarmışlardı…
Denizin 100 metre civarı derininden bir şamandıra fırlatıldı ve iletişim kuruldu.
"Gerekmedikçe konuşmayın, türkü söylemeyin ve sigara içmeyin" denmişti, torpidodaki 22 kişiye.Herkes durumu biliyordu.O zamanın teknolojisiyle o askerleri oradan çıkarmanın mümkünatı yoktu.Uzun bir bekleyişin ardından askerlere bir anons geldi:
" Rahatça konuşabilirsiniz, türkü söyleyebilirsiniz, sigara içebilirsiniz".
Askerler artık ölümü bekliyordu. 22 kahraman askerin son sözleri
"Herşey buraya kadarmış kumandan, birer cigara yakalım mı?" oldu.
. Kurtaran gemisi oraya 12 saatte gelmiş,25 saatte sabitlenebilmişti. O sırada şamandıra ile torpido arasındaki kablo kesildi ve iletişim koptu.
On bir dalış yapıldı ama hiçbiri başarılı olamadı. Yine de Yılmaz Süsen adlı bir dalgıç 80 m dalmayı başarmış hedefine 11 m kalmıştı. İşte o anda basınca dayanamayıp şuurunu kaybetti. Vurgun yemenin kıyısından dönmüştü. 15 saat sonra ancak şuurunu açabildiler " 7 Nisan'da 3 gün süren çalışmalar sonucunda Milli Savunma Bakanlığı artık kurtarma çalışmalarını durdurduğunu ve umutların kesildiğini bildirdi.
22 asker ölüme terkedilmişti. Türkiye'nin en karar günlerinden birisi 4 Nisan 1953 olarak tarihe geçti. "Ah bir ataş ver" türküsü ise buradan gelmektedir. Hikayesini bilen herkes her duyduğundan gözyaşlarına bu nedenle boğulur...


Coronavirus (Covid-19)

  • 33,844,926Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,012,677Ölü Sayısı
  • 7,682,972Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar