27 Yaşından Önce Evlenenlere Devlet 5 Bin TL Evlenme Çeyiz Yardımı Yapıyor

2019 yılında yapılan seçimlerde birçok parti seçim vaatlerinde bulunmuştur. İktidara gelen parti olan Ak parti de seçim vaatlerinde evlenme ve çocuk üzerine birçok vaatte bulunmuştur. Bu vaatlerinden biri ise 27 yaşından önce evlenenlere çeyiz yardımı olmuştur. Yapılan bu vaatler sonucunda iktidara gelmesiyle birlikte, bu vaatlerin yasalaşacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Ancak bu çeyiz yardımının gerçekleşebilmesi için ön şart olarak öncelikle çiftlerden en az bir tanesinin 27 yaşından az olması gerekmektedir. Önerilen çeyiz yardımı kanun teklifi meclis tarafından yasalaşması beklenmektedir. Birçok uzman ise bu kanun teklifinin 2016 yılı içerisinde yaklaşık olarak ilk 6 ayda yasalaşacağı konusunda hemfikirdir ancak henüz hiçbir şey kesin olarak bilinmemektedir.

Kanundan nasıl yararlanırım?

                Hükümetin bu yılki kanun düzenlemeleri arasında yer alan 27 yaşından önce evlenenlere 5 bin TL devlet evlenme çeyiz yardımı birçok evlenecek çift için oldukça sevindirici bir haber olmuştur. Ancak bunun için çiftlerden herhangi birinin 27 yaşından küçük olması gerektiği gibi devlet tarafından da herhangi bir yardım almıyor olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra evlenecek kişilerin çeyiz birikimi yaptığına dair kanıtların olması gerekmektedir. Örneğin, çeyiz hesabının olması ve bunun için birikim yapıyor olması veyahut düzenli birikim yapıyor olması ve bunu 3 kereden daha fazla aksama olmadan devamlı olarak sağlaması gerekmektedir. En az 100 TL en fazla ise 1000 TL aylık birikimi olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra, bu haktan yararlanmak isteyen çiftlerin en yardımı almalarından en az 6 içerisinde evlendiklerine dair belgeyi bankalara vermiş olmaları gerekmektedir.

Çeyiz yardım şartları nelerdir?

                Birçok evlenecek çifti sevindiren kanun taslağı olan 27 yaşından önce evlenenlere 5 bin TL çeyiz yardımı için hükümet bazı şartlar öne sürmektedir. Bu şartlar arasında yapılan ödemelerdeki aksamalar gerçekleştiği zaman çeyiz yardımının alınacak süresinin de uzatılacağı söylenmektedir. Yardım almak isteyen kişilerin 3 yıl boyunca 3 kereden az aksamayla yapacakları ödemeler sonucu, çeyiz yardımı almaya hak kazanacakları belirtilmiştir.#ceyizyardimi #çeyizhesabı

27 Yaşından Önce Evlenenlere Devlet 5 Bin TL Evlenme Çeyiz Yardımı Yapıyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 244,928,197Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,972,633Ölü Sayısı
  • 17,918,261Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 12:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar