Emeklilere Müjde!

12 milyon emeklinin refah düzeyini yükseltmek ve gelişme hızından daha fazla pay almalarını sağlamak için hükümet 2019 yılında da tüm imkânları sunacak.

Toplamda 12.3 milyon vatandaşı etkileyen emeklilere ek güvence fırsatı için hükümet harekete geçti. Bu kapsamda bin liranın altında emekli aylığı alan kalmayacak ve iş kurmak isteyenlere kredi desteği verilecek. Gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlenirken, 2019 yılında da bin lira altı aylıklarda iyileşme yapılacak. Yeni hükümet sistemi ile kamuda ve özel sektörden emekli olan, görevinden ayrılan yöneticiler,uzman personel devlet kurumlarında maaşlı çalışabilecek. Bu kişilere esnek çalışma yöntemi uygulanacak. bir yılı aşan özel sağlık sigortaları yapılacak.

Ek gösterge düzenlemesinden 1 milyon emekli de yararlanacak. Annelerin ve ev kadınlarının erken emeklilik haklarına erişimleri sağlanacak.

Bu yıl SSK tarım emekli aylıkları yüzde 104, Bağ-Kur tarım emekli aylıkları yüzde 412, memur emekli aylıkları yüzde 48 reel artış gösterdi. Enflasyona karşı koruma amaçlı, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı Ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacak.

Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıkları 2019 Ocak ayında yüzde 4, Temmuz'da yüzde 5 artırılacak.

 

Emeklilere Müjde!

Coronavirus (Covid-19)

  • 229,408,743Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,707,782Ölü Sayısı
  • 18,628,154Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 17:03

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar