VİTAMİN D AZLIĞI FELCE SEBEP OLMAZ AMA FELÇ GEÇİRENLERİN VİTAMİN D SEVİYELERİ DÜŞÜK OLUR

Felçlere vitamin D eksikliğinin sebep olmadığı ama felç geçirenlerde vitamin D seviyelerinin düşük olduğu açıklandı. Felç geçirmenin vitamin D seviyesini azaltması bu kişilerin daha az güneş maruz kalmaları ve iyi beslenememeleriyle açıklanabilir. Kafayı vitaminlere değil sağlıklı beslenmeye takın.

***

Hemen her hastalıkla ilişkilendirilen vitamin D azlığının felçlerin de sebebi olduğu iddia edilir.

Rotterdam’ da 9680 kişi üzerinde araştırmada vitamin D seviyeleri düşük olanların geçmişte felç geçirmiş olma ihtimallerinin yüksek olduğu ortaya çıktı ( 1).

Halen felçleri olanlar çalışma dışı bırakılarak kalan katılımcılar 10 sene müddetle takip edildi ama vitamin D seviyeleri ile felç riski arasında bir ilişki tespit edilemedi.

Bununla beraber takip sırasında felç olanlarda ağır vitamin D eksikliği geliştiğini belirlediler; bir başka deyişle vitamin D eksikliği felcin bir sonucudur.

stroke elderly ile ilgili görsel sonucu

Bir meta-analizde vitamin D düşüklüğünün felç riskini artırdığı sonucuna varılmışsa da yeni bir analiz kalsiyumla beraber vitamin D desteğinin tam aksine felç riskini artıracağını ortaya koyuyor (2, 3).

Vitamin D fazla alındığında vücutta toksik seviyelere çıkabilir ama halk bunu bilmez. Vitaminler ne kadar fazla alınırsa o kadar sağlıklı olunacağı zannedilir. Sağlıklı dengeli beslenenlerin asla vitaminlere ihtiyacı yoktur.

Bazı araştırmalar felçten sonra vitamin D seviyesi düşüklüğünün tedavi edilmesinin nekahet döneminin daha iyi olacağını gösterse de bunun için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Gelelim neticeye

Kafayı vitamin haplarına değil sağlıklı beslenmeye takmak gerekir.

Kaynaklar:

1.https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/STROKEAHA.119.025449

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872695/

3.https://annals.org/aim/article-abstract/2737825/effects-nutritional-supplements-dietary-interventions-cardiovascular-outcomes-umbrella-review-evidence


Coronavirus (Covid-19)

  • 6,982,092Coronavirus Vaka Sayısı
  • 402,243Ölü Sayısı
  • 3,166,478Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar