SAYIN KILIÇDAROĞLU “PES” ARTIK!

 

 YAZARIN YAZIYI ELEŞTİRENLERE VE OLUMLU BAKANLARA CEVABI. 

 

Son 50 yıldır uygulanan politikardan memnuzsanız ve sıkça yaşanan Askerlerin yapmış oldukları ihtilallerden memnunsanız, "Askerler istedikleri zaman ihtilal yapsın bizim için farketmez.”, "70’li Yıllarda Öğrenci Olaylarıyla ülkenin kan gölüne çevrilmesi ve kaos ortamına sürüklenmesi bizim için hiç önemli degil. Yine aynı yıllarda şekerin, tüpün, çayın karaborsaya düştüğü, çeşitli temel gıdaları bulmak için savaş yıllarındaki gibi bu gıdaları edinmede zorluklar çekilmesi bizi hiç rahatsız etmedi.", "Taksim meydanında 1 Mayısta katledilenlerin katilleri bulunmasın.", "Ülkeyi 70 cent’e Muhtac eden yönetimlerden memnunuz çok güzel oldu.", "80’li yıllardan itibaren başlayan faili mechul cinayetlerden rahatsız olmuyoruz. Bunları işleyenlerin bulunup adalete teslim edilmesi bizim için hiç önemli değil.” Yine, aynı yıllarda birden bire ortaya çıkan PKK tehtidi ve yaklaşık 30 yıl boyunca verilen yüzlerce, hatta binlerce şehidin verildiği ve hala verilmekte olduğu akan bunca kanın durması bizi ilgilendirmez. Akan kan devam etsin, analar ağlasın bize ne.", "Son 50 Yıldır süregelen sorunlar devam etsin! Biz askerin vesayati altında olmaktan memnunuz, krizlerden, yokluklardan, devamlı kaos ortamının yaşanmasından, akan kan ve işsizlik sorunundan memnunuz. Böyle gelmiş böyle devam etsin. "  diyenler eleştirilerinde haklıdır. 

 

Ama, son 50 yıldır ülke iyi yönetilmiyor. Askerin vesayetinde olmak istemiyoruz. Askeri anayasa değişmeli. Hatta Askeri Anayasada yapılacak en ufak bir değişiklik bile çok önemli, ülkenin geleceği, çocuklarımızın asker vesayati altında yaşamaması, bizim için çok önemli. Askeri anayasada yapılacak en küçük bir değişikliğin bile başlangıç olduğunu, zamanla daha kapsamlı ve eksikleri giderilmiş bir anayasanın önünü açacağını düşünen ve olumlu bakanlar da haklıdır. 

 

Açıkça bilinmelidir ki, son 50 yıldır yaşanan bütün bu olumsuzluklar şimdiki iktidar zamanında oluşmadı. Eskiden beri süregelen ve ülkenin birtürlü düzeltilemeyen kanayan yarasıdır. "Tayyip Erdoğan giderse, akan kan durur. Şehit vermeyiz. Ülke kurtulur." diyenlerin aklından ciddi bir şekilde zorları vardır. Şayet, iktidarın gitmesiyle sorunlar düzelecekse ve akan kan duracaksa, son 50 yıldır birçok iktidarın değişmesine rağmen, neden iktidarların gitmesiyle sorunlar düzelmedi? Yanan bir bina düşünün! Yanan bina öncelikle söndürülmelidir. Yangın söndürülmeden binayı onarmaya çalışmak ne kadar anlamsız ise, ülkenin öncelikli olarak askeri vesayetten kurtulması gerekliliği göz ardı edilerek sorunları çözmeye çalışmak o kadar anlamsız olur. Sorunlara çözüm bulunsa bile bu çözümler kalıcı olmaz! Buna işsizlik sorunuda dahildir. Geçmişten bugüne hangi iktidar sivil bir anayasa değişikliği için halka gitti? “A Partisi” yada "B Partisi” olmasına bakmadan, hangi siyasi partiden olursa olsun, yapılmak istenen bu değişikliği desteklerdim.

 

 Hiçbir şeyin mükemmeli yoktur! Mükemmeli ancak,  YÜCE  ALLAH  yapar!  Önemli olan, ele alınan  durumun artıları ve eksileri ayrı ayrı teraziye konmalıdır.  Eksileri çok, artıları az geliyorsa, uzaklaşılmalıdır. Artıları çok, eksileri az geliyorsa bu olaya yaklaşılmalı ve zaman içine yayılarak az olan eksiklikler de giderilmeye çalışılmalıdır.  Lüftfen olaylara siyasi gözle bakmayın. Futbol takımı tutar gibi parti tutmayın! Ben parti tutmuyorum! Partilerin yaptıklarına ve yapacaklarına bakıyorum. Her olay için artısı çok olana yöneliyorum.

  

 

 

                                                                          SEVGİLERİMLE.

 

                                                                      Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                                 Ekonomist - Eleştirmen  Yazar.

 

 

 

Email:  hasanozfidan1@hotmail.com 

 

Popüler Kullanıcılar