UYAN EY TÜRK MİLLETİ, ARTIK GÖZÜNÜ AÇ!

 

UYAN EY TÜRK MİLLETİ,  ARTIK GÖZÜNÜ AÇ!

 

 

MENDERES 1960 ASKERİ İHTİLALİ SONRASI GEREKÇESİ BİLE BELLİ OLMAYAN NEDENLERLE ASILDI!

 

 

O ZAMANLAR..

İRANDA BATILI YÖNETİM TARZINI BENİMSEYEN ŞAH RIZA PEHLEVİ YÖNETİMİ VARDI.  (İrana Benzeyeceğiz örneğiyle milletin karşısına çıkılmıyordu.)

 

 

O ZAMANLAR.. 

İRTİCA TEHLİKESİ VE LAİKLİK, "CUMHURİYET TEHDİT ALTINDA." SÖYLEMLERİ YOKTU!

 

 

O ZAMANLAR.. 

T.ERDOĞAN YOKTU. DEĞİL HÜKÜMETTE, SİYASETTE BİLE YOKTU!

 

 

O ZAMANLAR..  

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ YOKTU!!

 

 

O ZAMANLAR..

ÖĞRENCİ OLAYLARI VE SAĞ SOL ÇATIŞMASI YOKTU!

  

 

O ZAMANLAR.. 

"ÜLKE BÖLÜNME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA." TEHDİTİ VE SLOGANLARI YOKTU!

 

 

PEKİ O ZAMANLAR..

ASKERLER HANGİ GEREKÇELERLE ASKERİ İHTİLAL YAPARAK ÜLKEYİ KURTARMAYA ÇALIŞTILAR???

 

 

O zamanlardan bu zamanlara kadar geçen bu süre içinde gerçek demokrasiye geçilmesi anlamında en küçük bir adım dahi atılmamıştır. Atılsaydı, yapılan bu tartışmalar o zamanlarda yapılırdı! 1960 Askeri İhtilali yapılmasaydı, şimdilerde demokrasisi gelişmiş, avrupa ekonomik birliğine 1960’larda girmiş yaşam standartları yüksek bir ülkede yaşıyor olurduk.. Burada şu sözü söylemekte yarar vardır. “Geçmişinden ders almayan geleceğine yön veremez.”

 

Farklı gerekçelerle askerlerin ihtilal yapma alışkanlığını önlemek ve gerçek demokrasinin ülkemizde yerleşmesini sağlamak için atılacak en küçük adım bile çok önemlidir.

 

Oylamaya 12. Eylül referandumuna “evet” yada “hayır” diyecek kadar küçük ve sığ bakılmamalı, paketin içeriğine bakılmalıdır! Bazı konular vardır. Bu konular tartışılamaz! Ülkemizin daha da demokratikleşmesi amacıyla  atılacak en küçük bir adımın dahi tartışılması abesle iştigaldir. Tartışılamaz, tartışılmamalıdır!!!

 

Askeri anayasada yapılacak küçük bir değişikliğin bile başlangıç olduğu, zamanla daha kapsamlı ve eksikleri giderilmiş bir anayasanın önünü açacağı, gelecekte ise eksiklikleri giderilmiş ve daha kapsamlı demokratik bir anayasaya sahip olmanın yolunu açacağı gözden kaçırılmamalıdır!

 

Hangi partiden olurlarla olsunlar, parti liderleri ve üst yöneticileri kendi görevlerini (yada muhalefet.) yapmaktadırlar. Biri olumlu diyorsa, diğeri mutlaka olumsuz diyecektir! Siyasilerle hiçbir ortak menfaati olmayan vatandaşlarımızın futbol takımı tutar gibi taraf tutmadan, anayasa değişikliği paketinin içeriğine bakarak, sağduyulu bir şekilde oylarını kullanmalarını bekliyorum.

 

                                                                         SEVGİLERİMLE.

 

                                                                      Hasan  Yaşar  Özfidan.

                                                                 Ekonomist - Eleştirmen  Yazar.

 

 

 

Email:  hasanozfidan1@hotmail.com

 

 

Popüler Kullanıcılar