Motivasyon Otobüsüyle eğitimi taşıdı...

   KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, Türkiye’de eğitim konusunda bir ilke imza attı.
Armağan geçen yıl “Motivasyon Otobüsü “ projesiyle eğitimi okul sıralarından dezavantajlı öğrencilerin ayağına götürdü.
Simav Belediyesinin tahsis ettiği ve içerisini çeşitli eğitim materyalleriyle donattığı motivasyon otobüsü ile kar kış demeden Türkiye’nin değişik şehirlerini dolaşan Armağan, bu süreçte ulaştığı 5 bin dolayındaki dezavantajlı öğrencinin farklı bir eğitim almasını sağlayarak bir ilke imza attı.
Armağan Türkiye’de bir ilk olan “Motivasyon projesinin dezavantajlı çocukları merkezine alan bir proje olduğunu iddia ederek, “Bu eğitim projesini diğer benzerlerinden ayıran en önemli özellik eğitimin dört duvar arasından ve alışılagelmiş ortamlardan alınarak dezavantajlı çocukların ayaklarına kadar gidebilecek bir hale ustaca dönüştürülmüş olmasıdır. Türkiye'nin kırsal bölgelerinde yer alan ilk ve orta kademedeki öğrenciler, sevgi evlerinde kalan çocuklar ile engelli çocukların motivasyon, iletişim, teknoloji, liderlik ve girişimcilik yönlerinin geliştirilmesine yönelik olan bu proje ile amacımız, öğrencilerin kendilerine olan inançları ve çevresiyle olan etkileşimleri artırmaktır. Öğrencilere seminer tipi eğitim vermek üzere özel araç ve gereçlerle donatılan motivasyon otobüsümüz, çocukların ilgisini çekmek ve okullardaki sunum ortamlarına farklılık kazandırmak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. 7/24 esasına göre, okulların bahçelerine girerek buralarda öğrencilerin hayata karşı farkındalık düzeylerini arttırarak kariyer gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan Türkiye’nin ilk ve tek projesidir “ dedi.
Motivasyon Otobüsünün ilk durağının Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Hisarbey Ortaokulu olduğunu hatırlatan Armağan, “Uzun soluklu yolculuğumuza Simav Hisarbey Ortaokulundan başladık. Otobüsümüzün ikinci durağı Simav’da Akdağ İlkokulu oldu. Otobüsümüzü ardından Simav Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezine sürdük. Simav’dan sonra rotamızı İstanbul Kilyos İşitme Engelliler Kampına çevirdik. Burada gençler ve ailelerine seminer verdikten sonra, Ankara Kızılcahamam’daki kampta işitme engelli çocuk ve gençlerle buluştuk. Daha sonra İzmir Foça da ki kampta işitme engelli çocuk ve gençleri ağırladık. Otobüsümüzün direksiyonunun bu kez Erzincan’a kırdık. Erzincan’da Akyazı Şehit Er Mesut Koyun Ortaokulu, Şehit Cengiz Topel Mithatpaşa Ortaokulu, Melikşah ilkokulu ve Sevgi evlerindeki çocukları ağırladık. Onlara gönüllü olarak eğitimler verdik. Motivasyon Otobüsü eğitim projesi kapsamında binlerce kilometre yapılıp yaklaşık 5bin dolayında çocuğa ve gence ulaştık. Amacımız Türkiye’nin diğer illerine de giderek kırsal kesimdeki çocuklara eğitimler vermeyi devam edeceğiz” diye konuştu.
Projenin uygulama kapsamında otobüse alınan öğrencilere balon ve bayrak hediye ettiklerini ifade eden Armağan, “Öğrencileri verdiğimiz balonlara içlerinde biriktirdikleri stresleri şişiriyorlar, daha sonra da patlatarak streslerinden kurtuluyorlar. Daha sonra iletişim eğitimine geçiliyor. İletişim eğitimi kapsamında ilk tanışmada, kendini ifade etme, doğru iletişim kurma gibi konular hakkında uygulamalı eğitim veriyoruz. Daha sonra beyin egzersizleri öğretilerek bu hususta uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Dikkat ve odaklanma ile ilgili bilgiler aktarıyoruz. Öğrencilerle otobüsün içinde eğitici ve geliştirici oyunlar oynadıktan sonra önceden hazırlanan kitapları öğrencilere dağıtarak kitap okuma saatine geçiliyor. Maksimum 30 dakikalık okuma saatinin ardından robotik uygulamalar ile ilgili örnekler göstermek suretiyle kendilerini de uygulama yapma imkanı veriliyor. Öğrencilere birer tane beyaz kağıt dağıtılıp hayallerini yazmalarını istiyoruz. Öğrenciler hayallerini yazdıkları kağıtları uçak yaparak otobüsün içerisinde hep beraber geleceklerine doğru uçuruyorlar. Son aşamada öğrencilerimize pamuk şeker hediye ediyor ve toplu resim çekiminin ardından okullarına uğurlayarak seminerimize son veriyoruz” dedi.
Armağan Türkiye’de ilk ve tek olan projeye bu yıl da devam edeceğini belirterek, “Maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız var. Hedefimiz 20 bin öğrenciye ulaşmak” dedi.

Motivasyon Otobüsüyle eğitimi taşıdı...

Coronavirus (Covid-19)

  • 97,624,299Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,090,843Ölü Sayısı
  • 25,430,658Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar