EKLEMLERİ KORUMANIN EN İYİ BEŞ YOLU

Cleveland Kliniği’ nin de “Tıptan Uzak Sağlıklı Hayat” felsefesini benimsediği anlaşılıyor. Bugüne kadar hastalıkların önlenmesinin sadece ilaç, aşı gibi tıbbi ürünlerle mümkün olabileceğini dilinden düşürmeyen kurum eklemlerin korunmasında da ne kalsiyumun ne D vitamininin ve ne de glukozamnin gibi ticari ürünlerin adını bile anmıyor.

***

Harvard’ dan sonra USA’ nın önemli tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği’ nin de “Tıptan Uzak Sağlıklı Hayat” felsefesini benimsediği anlaşılıyor.

Bugüne kadar hastalıkların önlenmesinin sadece ilaç, aşı gibi tıbbi ürünlerle mümkün olabileceğini dilinden düşürmeyen kurum eklemlerin korunmasında da ne kalsiyumun ne D vitamininin ve ne de glukozamnin gibi ticari ürünlerin adını bile anmıyor.

Cleveland uzmanları diyor ki:

Eklemlere henüz onlardan herhangi bir ses gelmeden dikkat etmek gerekir.

Eklem ağrılarını önlemenin en iyi ilacı önlemedir.

elderly joint pain ile ilgili görsel sonucu

Eklemleri korumak için beş tavsiye:

Sigara içmeyi bırakın: Sigara sadece kalp-damar hastalıkları ve kanser için risk faktörü değildir, eklemlere de zarar verir çünkü sigara vücutta tüm dokuları alakadar eden bir enflamasyona sebep olur.

Enerji içecekleri ve meşrubat yerine su için: Kıkırdakların yüzde 80’ i sudan oluşur ve vücudunuzda su eksikliği varsa kıkırdaklardan ve diğer dokulardan su çekilir.

Fazla kilolarınız eklemlere yük bindirmesin: Fazla kilolara eklemlere yük olur, 10 kilo fazlanız varsa bu her bir diz için fazladan 20 kilo yük demektir. Kilonun az olması da iyi değildir çünkü eklemleri kuvvetli ve stabil kılan kas kitlesi zayıflar.

Bisiklet, pilates, yüzme, yoga gibi düzenli egzersizler sağlıklı bir kilonun muhafaza edilmesini sağlar.

Daima ısının ve soğuyun: Birçok insan işten çıkıp doğrudan spor salonuna gider, kaslarını germeden ve eklemleri ısıtmadan hemen koşu bandına biner. Eklemleri zorlamamak için beş dakika ısınma ve soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Yaş ilerledikçe bu daha da önem kazanır.

Vücudunuzun sesini dinleyin: Egzersiz sonrası kas ve eklem ağrıları farklı şeylerdir. Eklem ağrısı varsa yanlış yapılan bir şeyler var demektir.

Gelelim neticeye

Cleveland’ ın sağlıklı yaşamanın ve hastalıklardan korunmanın ana yolunun adam gibi yaşamak olduğunu açıklaması çok dikkate değer olmakla beraber çok mühim bir eksikleri var ki o da beslenmenin adını bile anmamaları.

Sağlıklı eklemler için adam gibi beslenme “olmazsa olmaz” bir şarttır!

Kemik suyu, keller paça çorbası olmadan sağlıklı eklem olmaz, bunu böyle bilin!

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/5-best-ways-to-safeguard-your-joints-as-you-age/


Coronavirus (Covid-19)

  • 13,049,162Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,807Ölü Sayısı
  • 4,885,389Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar