ERKEK ÇOCUKLARIMIZIN MEMELERİ ÇIKMAYA BAŞLADI

İHA' nın "Erkek çocuklarımızın memeleri çıkmaya başladı" başlıklı haberinde veteriner hekim Deniz Eteke' nin şu görüşlerine ben de katılıyorum.

BİR: Kanser vak'alarının da çocuklarda hormon dengesizliklerinin de artmasında başta endüstriyel olanlar gelmek üzere gıdaların çok önemli rolü vardır.

İKİ: Küçükbaş hayvan ve ürünleri insan sağlığı için daha önemlidir; devletin üreticilere destek olması şarttır.

ÜÇ: Hayvan yetiştiriciliğinde de birçok "ilaç" kullanılması herkesin bildiği ama nedense tedbir alınmayan bir meseledir. Bir veteriner hekimin bunu dile getirmesi tebrike şayandır.

DÖRT: Et, süt, yumurta insanoğlunun binlerce senedir afiyetle yediği, içtiği gıdalardır. Bu eşi benzeri olmayan gıdaların "karalanması" ve birçok hastalığın sebebi gibi gösterilmesi endüstrinin işidir.

BEŞ: Hasta eden bu muhteşem gıdalar değil bunların elde edilmesinde uygulanan bilinçli/bilinçsiz uygulamalardır.

İlgili resim

***

İHA' nın haberi: 

Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği' panelinde konuşan Veteriner Hekim Deniz Eteke, sofralarda kalıntılı gıdaların tüketildiğini ifade ederek; “Kanser vakalarımız arttı. Kız çocuklarımız çok erken yaşta regl olmaya başladı, erkek çocuklarımız ise sakallı bıyıklı, tabiri caizse memeleri çıkmaya başladı. Bunun sorumlusu bizleriz, üreticileriz” dedi.

EN BÜYÜK SIKINTI SAHADA

Panelde konuşan Veteriner Hekim Deniz Eteke, sahada en büyük sıkıntının ilaçlamadan kaynakladığını ifade ederek; “Çocuklarımızın üzerinde koşacağı bir ülke bırakacaksak inanın bunun en kısa ve akılcı yolu küçükbaş hayvan üretiminden geçiyor. Bunun için buradayız. Sahadaki en büyük sıkıntımız kullanılan ilaçlar. Biliyorsunuz bir spekülatif açıklamalar oluyor. Et sağlıklı mı? süt sağlıklı m?, yumurta sağlıklı mı? gibi sorular gündeme geliyor. Arkadaşlar hepsi sağlıklı. Sütün yerine koyacağını hiçbir gıda yok, et ve yumurtada öyle. Bunları çocuklarımıza yedireceğiz. Bizim derdimiz şu, sütü yumurtayı ya da eti soframıza nasıl sağlıklı getireceğiz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Maalesef kalıntılı gıda tüketiyoruz. Kanser vakalarımız arttı. Kız çocuklarımız çok erken yaşta regl olmaya başladı, erkek çocuklarımız ise sakallı bıyıklı ama tabiri caizse memeleri çıkmaya başladı. Bunun sorumlusu bizleriz, üreticileriz” dedi.

KULAKTAN DUYMA BİLGİLER TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Kulaktan duyma bilgilerle hayvanların tedavi edilmeye çalışıldığını kaydeden Eteke; “Kontrolsüz ilaç kullanmamız, kontrolsüz antibiyotik, kontörsüz kortizon kullanmamız. Kulaktan duyma bilgilerle tedavi yapmaya kalkışmamız tabi ki burada biz hekimlerinde büyük ihmalleri hatası var. Ben meslektaşlarım ve kendi adına bir öz eleştiri yapmak isterim. Sizde de söyle bir hata görüyorum. Bir kuzu için veteriner mi çağrılır. Bizde hasta dediğimiz şey aslında sürü. Bir tanesi hasta değil sürü. Bir kuzu için veteriner çağırmadığınızda 70-80 kuzunuzu kaybedersiniz. Olayı böyle değerlendirmeniz gerekiyor. Belirli paydaşlar birleşip, bu işe gönül vermiş insanlar birleşip en azından hekimlerden danışmanlık hizmeti almanız gerekiyor.

Kaynak: https://www.iha.com.tr/afyon-haberleri/veteriner-hekim-deniz-eteke-erkek-cocuklarimizin-memeleri-cikmaya-basladi-2383886/


Coronavirus (Covid-19)

  • 13,049,162Coronavirus Vaka Sayısı
  • 571,807Ölü Sayısı
  • 4,885,389Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar