Hadi ipucu 3 Aralık sorusu ve cevabı: Marmara Denizi’nde de görülen en yaygın yunus türü nedir?

Hadi 3 Aralık 12:30 ipucu sorusu duyuruldu.
#hadiipucu
Yunuslar balina familyasına bağlı, memeli deniz canlılarıdır. Bugünkü ipucumuz hayvanlar aleminin en zeki canlıları olarak bilinen yunuslardan geliyor. Marmara Denizi’nde de görülen dünyanın en yaygın yunus balığı türünün hangisi olduğunu bilen hadici var mı?
#HADİ İPUCU 3 ARALIK 2018 SORUSU

SORU: Yunuslar balina familyasına bağlı, memeli deniz canlılarıdır. Bugünkü ipucumuz hayvanlar aleminin en zeki canlıları olarak bilinen yunuslardan geliyor. Marmara Denizi’nde de görülen dünyanın en yaygın yunus balığı türünün hangisi olduğunu bilen #hadici var mı?

CEVAP: Tursiops truncatus (Afalina)'dır.

Günümüzde, birçok yunus türü dünya çapında tehlike altına girmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye denizlerinde de yunuslar; yaşam alanlarının kaybı, deniz ve ses kirliliği, deniz trafiği, tesadüfî olarak balık ağlarına takılmaları ve kasti öldürme gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Yapılan çalışma ve gözlemler; gösteri yunusu olarak havuzlarda tutsak edilen yunusların yaşamlarının doğadaki hemcinslerine göre daha kısa olduğunu gösterir. Hareket yeteneği kısıtlanmış, hemcinsleri ve diğer deniz canlılarıyla iletişimi kesilmiş ve beslenme dengesi bozulmuş yunuslar için beton havuzlar son derece zararlıdır. Denizlerimizde sıklıkla üç yunus türü (Delphinus delphis, Tursiops truncatus ve Phocoena phocoena) görülür. Türkiye'de 1983 yılından beri tüm deniz memelilerinin avlanması yasaktır.

Hadi ipucu 3 Aralık 20:30: Yüzde 25 devlet katkısı ile desteklenen, uzun vadeli birikim aracı nedir?

Hadi ipucu 3 Aralık sorusu ve cevabı: Marmara Denizi’nde de görülen en yaygın yunus türü nedir?

Coronavirus (Covid-19)

  • 59,516,413Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,402,042Ölü Sayısı
  • 16,956,669Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar