BİTKİ TEMELLİ BESLENME TİP 2 DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Bitki temelli beslenenlerde tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğu, yiyeceklerin “sağlıklı” olmasının riski daha da azalttığı bildirildi. İnsanlar hem etobur hem otoburdur; ikisinden birini tercih etmek doğru değildir. Bitki temelli beslenmenin insanları “çaktırmadan” hayvan temelli gıdalardan uzaklaştırmak için kullanıldığına dikkat edilmesi gerekir.

***

Bitki temelli beslenmeye sıkı sıkıya bağlı olanlarda tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğu, yiyeceklerin “sağlıklı” olmasının riski daha da azalttığı bildirildi.

Daha önce yapılan çalışmalarda da benzer sonuçlara ulaşılmıştı ama bu meta-analiz bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma özelliğini taşıyor.

Bu meta-analizde toplam 307.099 kişi üzerinde yapılan dokuz araştırma yeniden değerlendirildi ve bitki temelli beslenmeyi tam uygulayanlarda tip 2 diyabet riskinin yüzde 23 daha a az olduğu hesaplandı.

Bitki temelli beslenme ile sebze, meyve, tam tahıl, kuruyemiş, bakliyat ile daha az sağlıklı olan patates, beyaz un, şeker ve az miktarda hayvansal gıdaların yenmesi kastediliyor.

Araştırmacılar, bu sonuçları bitki temelli beslenmenin insülin duyarlılığını artırması, kan basıncını düşürmesi, kilo alınmasını ve sistematik enflamasyonu azaltmasıyla açıklıyorlar.

vegan obese man ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

BİR: İnsanlar hem etobur hem otoburdur yani hem bitki temelli hem hayvan temelli gıdaları uygun şekilde yemeleri gerekir; ikisinden birini tercih etmek doğru değildir.

İKİ: Bitki temelli beslenmenin bazı kesimler tarafından insanları “çaktırmadan” hayvan temelli gıdalardan uzaklaştırmak için öne çıkarıldığına dikkat edilmesi gerekir.

ÜÇ: Tam tahıl ve meyvelere karşı değilim ama bunların miktarlarının “en azda” tutulması elzemdir. Günde 4-5 defa meyve ve tam tahılların temel gıda olması bence yanlıştır.

DÖRT: Bilim adamlarını benim “adam gibi beslenme” modelimi randomize kontrollü bir araştırma ile incelemeye davet ediyorum.

Bu araştırmada tip 2 diyabet riski “sıfır” çıkmazsa “madam gibi beslenme” sözü veriyorum.

Hodri meydan!

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2738784


Coronavirus (Covid-19)

  • 61,591,686Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,443,135Ölü Sayısı
  • 17,541,720Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar