ESKİ İNGİLİZ SAĞLIK BAKANI KOLESTEROL HAPLARININ ETKİNLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

İngiltere eski Sağlık Bakanı, faydasının abartıldığı iddia edilen kolesterol ilaçlarının bağımsız uzmanlarca değerlendirilmesi çağrısında bulundu. İlaç şirketlerinin insan sağlığından önce kendi kazançlarını düşünmeleri tıbba olan itimadı derinden sarsıyor.

***

İngiltere eski Sağlık Bakanı liberal demokrat Norman Lamb, ülkenin önde gelen doktorlarının faydasının fazlaca abartıldığını iddia ettikleri kolesterol ilaçlarının bağımsız uzmanlar tarafından değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

İlacı 5 sene süreyle alan her 50 kişiden sadece biri kalp krizi veya felçten kurtulurken bu ilaçların kas ağrısından karaciğer hasarı ve diyabete kadar birçok ciddi riski var.

Uzmanlar, klinik araştırmaların şeffaf olmaması dolayısıyla statinlerin faydalı olduklarından şüphe duyduklarını söylüyorlar.

İngiliz Kalp Vakfı, milyonlarca insana yazılan bu ilaçların senede 7 bin kişinin hayatını kurtardığını savunuyor ve kalp krizi ve felç riskinin on sene için yüzde 10’ dan fazla olanların bu ilacı almalarını tavsiye ediyor.

 

NHS, bu ilaçları alanların çoğunda herhangi bir olumsuzluk görülmediğini ama her 10 kişiden birinde baş ağrısı, kan şekeri yükselmesi ve burun kanaması, her 100 kişiden birinde hafıza kaybı, uykusuzluk ve baş dönmesi ve her 1000 kişiden birinde de görme problemleri, kolay kanama ve sarılık görüldüğünü bildiriyor.

fraud about statins ile ilgili görsel sonucu

Kolesterol hapları dünyanın en çok kullanılan ilacı ve 40 yaşın üzerinde olanların yüzde 30’ unun bu ilacı almaya uygun olduğu biliniyor.

65 yaşın üzerinde olan erkeklerin ve 70 yaşın üzerinde olan kadınların neredeyse tamamının sağlıklarına bakılmaksızın yüzde 10 sınırının üzerinde oldukları hesaplanıyor.

Sık bildirilen yan etkiler arasında baş ve kas ağrısı, bulantı var; tip 2 diyabet, hepatit, pankreatit, görme problemleri ve hafıza kaybı riskini de artırıyor.
Pharmaceutical Journal’ de geçen sene yayınlanan bir araştırmaya göre 5 sene süreyle statin alan birinin ömrü sadece 4 gün uzuyor.

Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden Rita Redberg de 5 sene süreyle statin alan kalp krizi ve felç geçirmemiş 100 kişiden en iyi ihtimalle 1 veya 2 kişide kalp krizi ve felçlerin tekrarlamasının önlenebileceğini ama hiçbirinin hayatta kalma sürelerinin uzamayacağını açıklamıştı.

Buna karşılık sör Nilesh Samani gibi ilaçların gerçekten faydalı olduklarını, hayat kurtardıklarını ve emniyetli olduklarını söyleyenler de var.

Gelelim neticeye

İlaç şirketlerinin insan sağlığından önce kendi kazançlarını düşünmeleri tıbba olan itimadı derinden sarsıyor.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/article-7419727/MP-calls-Government-review-effectiveness-statins.html


Coronavirus (Covid-19)

  • 61,599,106Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,443,312Ölü Sayısı
  • 17,544,903Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar