DELİLER FATİH İN FERMANI

      Deliler.! Delija.! İşyerinde sırp arkadaşlarım vardı fanatik Kızılyıldız taraftarları. Senin tuttuğun takımın taraftar grubunun lakabı ne,adı ne diye sordular bana,Ultraslan dedim,bizimkilerin lakabıda Delija dediler. Nasıl yani dedim,türkçedeki deliler manasında delilermi,evet dediler. O zamanlar pek bi anlam verememiştim. Lakin bugünlerde vizyona giren ve dibine kadar milli olduğunu açık eden,adındanda epeyi söz ettiren,almanyada artı onsekiz e taktırılan ,DELİLER FATİH İN FERMANI filmini duyduktan sonra Kızılyıldız taraftarlarının kendiletine bu ismi almış olabileceğini düşündüm. Çünkü Osmanlı tarihini bilen ve merak eden bir halkdan bahs ediyorum,en azından benim tanıdığım sırplar bende o izlenimi bıraktı. Hatta bir seferinde işyerinde öğlen yemeğindeyiz,bana döndü dediki,yav Bayram bişey soracam doğrumu acaba merak ettim. Dedim sor,dediki,bizim oralarda derlerki,Türkler askere gittiği zaman dönmek için gitmezlermiş,komutan siperden her ne olursa olsun çıkmayacaksınız diye emir verince,kaybedeceğinizi,öleceğinizi bilseniz bile çıkmazmışınız öylemi,evet dedim. Bu sefer ben sordum,siz askere gidince niye gidersiniz. Tekrar evimize,sevdiklerimize sağsalim kavuşmak için dedi. Bende,ha eşşek ha dedim. İşte bu sebebden 500 sene sırtınızdan inmedik dedim. Şaka yaptığımı biliyordu,ama gerçek olduğununda farkındaydı.

      Neyse ,Deliler filmi almanyada sansür yiyor,Türkiye den üç,beş tane leğen ağızlı yutuber,sayfalarında film hakkında aklınca yorum yapıyor ve direk, kimse izlemeye gitmesin diyor.! Filmi eleştir,tavsiye etmem de,yada ona yakın cümleler kur,lakin izlemeye gitmeyin nerenin köyü arkadaş ? Bu notuda düştükten sonra,asıl yazmak istediğim mevzuya gireyim.

      Arkadaşlar,sinema filmlerinin,ve dizilerin bazıları sadece,dizi yada sinema değildir.Bunların yüzlerce,hatta binlerce örneğini,Holywood filmlerinde görmedikmi. Rambo piyasaya cıkar,meğer Afganistan işgal edilecekmiş,insanların algılarını,zihin altlarını ona hazırlamak içinmiş. Rocky diye bi film serisi çevirir meğer SSCB nin yıkılışına milleti alıştırırmış vs... Bizdeki Yeşilçam ın,mahalle camisinin imamını yıllarca bebebeliğin,çolukçocuğun zihin altına,öcü,sapık,üçkağıtçı olarak yerleştirmesi gibi. Yani bazı filmler, gücü elinde bulunduranlar tarafından yönetmene,oyunculara,o film şirketine sipariş ettirilir ve çevriltilir. Ben güç elinde olanlar diyorum ya,siz bunu devleti yönetenler olarak anlayın. Paragraf atlıyalım...

      Ülkemizden örnekler verelim. Yazacaklarım benim tahminlerim,herhangi bir şahıs yada kuruluştan aldığım bilgiler değil. Kurtlar Vadisi serisi, Diriliş Ertuğrul. Bu iki dizinin ilk başladığı ve zirve yaptığı günleri bir canlandırın zihninizde. Resmen bu dizilere paralel giden bir Türkiye Cumhuriyeti gerçekliği vardı,hem siyasi,hemde sosyolojik olarak,bilmem bana katılırmısınız. Deliler Fatih in Fermanı. .!

      Bu filmin vizyona giriş zamanlaması bile ayarlanmış sanki. 2018 sonları..!! 2019 dan itibaren ,yurt içinden ve dışından,kimi açık kimlikle,kimide nikin arkasına saklanarak, vatanını,milletini,kendi çıkarları için ona,buna,peşkeş çeken hainler ...,DELİLER filmini izlesinler diyim artık. Belliki fetöcüler,jon dündar,bide ingiltere ye kaçan alabora, çok sevecek bu filmi.

      Selametle

Popüler Kullanıcılar

}