Eleq ipucu 7 Aralık sorusu ve cevabı: Ortoreksiya nervoza nedir?

Eleq ipucu 7 Aralık 2018 sorusu belli oldu. İşte cevabı:
#eleq
Ve #eleqipucu geldi
Bazen yediğimize, içtiğimize dikkat ederiz. Bu #eleqipucu de bir çeşit yeme bozukluğunu ifade ediyor. "Ortoreksiya nervoza" hangisine karşı takıntılı olma durumudur?
Cevap: Sağlıklı beslenme takıntısı
'Temiz yeme hareketi' son yıllarda dünyayı fırtına gibi sardı. Dergilerde,bloglarda,sosyal medyada salata, şekersiz tatlı ve yeşil smoothie tarifleri çokça görülmeye başladı. Sağlıklı yaşam tarzı üzerindeki bu değişiklikler bazı kişilerde nevrotik hale gelebiliyor. Bu durumu abartıp yeme bozukluğuna tutulanlarda var. İşte bu hastalığın ismi 'ortoreksiya nervoza'.

Ortoreksiya nervoza, sağlıklı beslenmeyi takıntı haline getiren insanların yeme bozukluğu durumuna deniyor. Örneğin; anoreksiya nervozada kilo alma korkusu olduğundan yediklerinin miktarını aşırı kısıtlama söz konusu.. Ortoreksiya olan insanlar kilo almaya pek önem vermezler. Onlar için gıdanın kaliteli olup olmadığı önemlidir. Yedikleri gıdalar sağlıklı mı, saf mı? Gibi takıntıları yüzünden hiçbir şey yiyemezler.

Ortoreksiya nervoza neden olur?

Sağlığınızı iyileştirmek için bir diyete başlarsınız ve sağlıklı beslenme konusunu fazla abartıp takıntılı hale gelebilirsiniz buda ortoreksiya nervozaya neden olabilir. Bu hastalığı obsesif-kompülsif bozukluk yani takıntılı olma, mevcut yeme bozuklukları gibi durumların tetiklediği düşünülüyor. Diğer risk faktörlerinde ise mükemmeliyetçilik, yüksek anksiyete ve aşırı kontrollü olma gibi durumlar var.

Eleq ipucu 7 Aralık sorusu ve cevabı: Ortoreksiya nervoza nedir?

Popüler Kullanıcılar

}