Beyaz Saray'da kritik görüşme 1 saat 15 dakika sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray'da resmi törenle karşılandı. Karşılama sonrası iki liderin görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine ABD'de. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray'da resmi törenle karşılandı.

 

Beyaz Saray'a gelişinde tören kıtası tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, makam aracından inişlerinde ABD Başkanı Trump ve eşi Melania Trump ile tokalaşarak gazetecileri selamladı.

 

Daha sonra Şeref Defteri'ni imzalayan Erdoğan, baş başa görüşme için Oval Ofis'e geçti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray’da resmi törenle karşılandı. Fotoğraf: Reuters

 

Trump'tan Erdoğan'a Suriye konusunda teşekkür

 

Trump, görüşme öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırında yaptığı işten dolayı Erdoğan’a teşekkür ettiğini söyledi.

 

 

"Ateşkes korunuyor"

 

Trump, ikili görüşme öncesinde Oval Ofis'te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşma sonucu sağlanan "ateşkesin" korunduğunu belirten Trump, "Kürtler (YPG/PKK) ile konuşuyoruz, gayet memnun görünüyorlar." dedi.

 

"7 bin mil" ötedeki sınırlar hakkında korkmak istemediğini belirten Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a (Türkiye -Suriye sınırı) yaptıkları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

 

Trump, bölgedeki tarihi anladığını belirterek, "Onların (Türkiye ile YPG-PKK) sorunlarını anlıyorum. Üzerinde konuştuğumuz bölgede Türkiye'den de birçok insan hayatını kaybetti. Bunun hakkında da bir şeyler yapmak zorundayız. Bu tek yön bir yol değil." ifadesini kullandı. 

 

"İkili ticaret hacmi kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir"

 

Türkiye ile ABD'nin ticaret hacmini genişletmeye çalıştıklarını da vurgulayan Trump, "Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Şu andaki ticaret hacmimiz 20 milyar dolar ama bu rakam kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir." dedi.

 

ABD'nin DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'yi yakaladığını vurgulayan Trump, "Türkiye de DEAŞ tutuklularını izliyor ve son dönemde 100'den fazla DEAŞ savaşçısını yakaladı." diye konuştu.

 

"S-400 ve F-35 konusunu da konuşacağız"

 

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün S-400 ile F-35 konusunda da konuşacaklarını vurguladı.

 

Öte yandan ABD Başkanı Trump, kendisine yönelik azil soruşturmasını "cadı avı" sözleriyle niteledi ve soruşturma kapsamındaki kamuya açık oturumları izlemediğini belirtti. 

 

Baş başa görüşme sona erdi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmesi sona erdi. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü.

 

Baş başa görüşmede Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Trump'ın eşi Melania Trump da yer aldı.

 

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien da hazır bulundu.

 

Erdoğan, Washington'da, sevgi gösterisiyle karşılandı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın daveti üzerine gittiği Washington'da dün sevgi gösterisiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Willard Hotel'in bulunduğu caddede kendilerini bekleyen Türkler ve kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Erdoğan, otel önünde bekleyenleri selamladı. Grup, Türk bayraklarıyla terör örgütü PKK/PYD'ye tepki gösteren pankartlar taşıyarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulundu.

 

Erdoğan, önde gelen Amerikan şirketlerinin yöneticileri ile toplantı yaptı

 

Ardından ziyaretin ilk programına geçildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Odası, Türk Amerikan İş Konseyi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı.

 

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Pepsico, Google, UPS, Hilton, The Coca Cola Company, GE, Citi, Uber gibi aralarında önde gelen Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu başkanları, THY, Limak, TAV, Borusan, Kale Group gibi şirketlerin temsilcileri, Türkiye Varlık Fonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Nasdaq ve Amerika Ticaret Odası gibi kuruluşların temsilcileri ile ABD'nin eski Ankara büyükelçileri de yeraldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da eşlik ediyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump tarafından Beyaz Saray’da ağırlanıyor. Erdoğan ile Trump başabaşa görüşecek, sonra heyetlerarası görüşmelere geçilecek. Heyetler çalışma yemeğinde görüşmelere devam edecek.

 

Suriye, S400, F35, ticaret, FETÖ, Halkbank ana konular

 

Masada pek çok konu olacak. Ama ana gündem maddesini Suriye konusu oluşturacak. Erdoğan Trump’tan Suriye’nin kuzeyinin terör örgütlerinden temizlenmesi konusunda verilen sözlerin tutulmasını isteyecek. Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgeye mültecilerin dönüşü konusu masada olacak. S-400 ve F-35 krizi de gündemdeki bir diğer konu. 

 

İki lider, son yıllarda sıklıkla konuştukları ticaret hacminin 100 milyar doların üzerine çıkarılması hedefine ulaşmak için neler yapılması gerektiğini de ele alacaklar. Halkbank davası ve FETÖ elebaşının iadesi de masadaki konular arasında.

 

ABD basını, ziyareti, Trump’ın Türkiye ile ilişkileri rayıma oturtmak için fırsat olarak gördüğü yorumunu yapıyor.

 

ABD basınındaki yorumlarda, Erdoğan’ın ziyaretinin Kongre tarafından engellenmeye çalışıldığı ve Türkiye aleyhindeki tasarıların ardından kritik öneme sahip bir seyahat haline geldiği belirtiliyor.

 

Bazı yorumlarda, Trump'ın telefon görüşmelerinden sonra Erdoğan'ın her istediğini yerine getirdiği hatırlatılıyor. 

Beyaz Saray'da kritik görüşme 1  saat 15 dakika sürdü

Coronavirus (Covid-19)

  • 12,363,822Coronavirus Vaka Sayısı
  • 556,338Ölü Sayısı
  • 4,637,245Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar