Zorunlu Deprem Sigortaları

Deprem, her an yaşanabilecek bir afettir. Ülkemiz de bulunduğu coğrafya nedeniyle depreme elverişli bir bölge olduğu için, sık sık depremlerle karşılaşmaktadır. Bu nedenle deprem sonrası oluşan maddi zararları ve binaların depreme karşı risklerini en aza indirmek için zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatılmıştır. Bu uygulama Marmara Depremi’nden sonra hızlı bir şekilde hayata geçirilerek tüm konutların sigortalanması amaçlanmıştır. Bu amaç sayesinde konutlarda bulunan sigorta ile insanlar hem binalarının güvenliğini sağlamakta hem de deprem sonrası oluşan maddi kayıpların zararını kolay bir şekilde sigorta kapsamında karşılamaktadırlar. Fakat bazı binalarda halen deprem sigortası bulunmamaktadır. Bu durumda insanlar, zorunlu deprem sigortası yaptırmamanın cezası nelerdir? sorusunun cevabını araştırarak bina sahipleri deprem sigortası olmayan binalarda karşılaşacakları engelleri öğrenmektedirler. Zorunlu deprem sigortası yaptırmayan bina sahipleri, birçok imkândan mahrum kalmaktadırlar. Deprem sigortası yaptırmayanlar;

 

  • Herhangi bir şekilde binalarını satamazlar.
  • Binalarını kiraya vermek isteyenler kesinlikle deprem sigortası yaptırmadıkları için binalarını kiraya veremezler.
  • Alınan kararlara göre deprem sigortası bulunmayan binalarda bina sahipleri su, elektrik gibi abonelikler alamamaktadır.

Deprem sigortası bulunmayan binalarda insanlar karşılaşmış oldukları cezalar nedeniyle, binalarında istedikleri işlemi yapamamaktadırlar. Bu nedenle her türlü abonelik işlemleri, konut satma veya kiraya verme gibi işlemleri yapmak için mutlaka binaların deprem sigortası kapsamında olması gerekir. Zorunlu deprem sigortasının olduğu binalarda bina sahipleri hem deprem anında karşılaşılan zararları rahat bir şekilde devlet teminatı altında karşılamaktadır hem de binaların alım ve satım işlemlerini kolay bir şekilde yapmaktadırlar. 

Zorunlu deprem sigortası ne zaman başladı? sorusunun cevabını arayan Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum nedeniyle sürekli depremin yaşanmasına elverişlidir. Marmara Depremi’nin yaşanmasının ardından binaların daha güvenli hale gelmesi ve insanların binalarında güvenle oturmalarını sağlamak amacıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından deprem sigortası uygulaması başlatılmıştır. Zorunlu deprem sigortası, 25.11.1999 yılında bakanlar kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda başlatılmıştır. Başlatılan çalışma sayesinde artık deprem anında ve deprem sonrası oluşan tüm hasarların giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Sigorta türleri arasında geniş kapsamlı olan ve binalar için vazgeçilmez bir sigorta olan zorunlu deprem sigortası sayesinde artık insanlar bina inşa ettikleri andan itibaren binalarını ruhsatlı bir şekilde yaptırmaktadırlar. Zorunlu Deprem Sigortası sorusu hakkında fikir edinen bina sahipleri, vakit kaybetmeden yavaş yavaş binalarını sigortalatarak koruma altına almaktadırlar. Uygulamanın amacı, deprem sonrası insanlara maddi ihtiyaç konusunda yardımcı olmak ve devletin giderlerini azaltmak olduğu için, DASK tarafından planlama çalışmaları yapılmakta ve insanların sigorta yapmaları için gerekli eğitimler verilmektedir. Böylece teminat altında olan binaların deprem sonrası hasar kaybı ne olursa olsun insanlar maddi açıdan zor durumda kalmayarak hasarlarını kolay bir şekilde karşılamaktadırlar.

 

Zorunlu Deprem Sigortaları

Coronavirus (Covid-19)

  • 20,400,727Coronavirus Vaka Sayısı
  • 741,987Ölü Sayısı
  • 6,372,487Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar