Hadi ipucu 12 Aralık ABD'nin resmi dili nedir? - 20:30 sorusu ve cevabı-

Hadi 12 Aralık 20:30 #hadiipucu sorusu duyuruldu.
#hadi British Side'ın katkılarıyla 20.30'da! Ödül British Side'dan 20.000 TL
Soru: Yabancı dillere aşina hadiciler burada mı? Bu haftaki ipucumuz en yoğun konuşulan ikinci dilin İspanyolca olduğu bir ülkeyle alakalı. ABD'nin resmi dili nedir? Ya da sizce var mıdır?

Cevap: ABD'nin resmi dili yoktur


Amerika Birleşik Devletleri'nde Konuşulan Diller. Federal düzeyde resmi bir dili olmayan ABD'de en çok kullanılan dil İngilizce'dir. Amerikan İngilizcesi'nin kullanıldığı ülkede en çok konuşulan ikinci dil ise Meksika ve Küba'dan gelen göçmenlerden dolayı İspanyolca'dır.

Nüfusun çoğunluğunun ana dili olması itibarıyla İngilizce Amerika'nın en önemli dilidir ama anayasada resmi dil olarak belirtilmemiştir. Ülkede yaşayan 286 milyon insanın 237 milyonu evinde İngilizce konuşur. Nüfusun geri kalanı için İngilizce ikinci dildir ve çoğu insan İngilizce'yi çok az konuşur. Ana dil olarak İspanyolca konuşan 17 milyon insan vardır. İspanyolca'dan sonraki ikinci büyük yabancı dil olan Fransızca 1.7 milyon kişi gibi şaşılacak oranda bir insan tarafından evde konuşulur. Fransızca, Louisiana'da resmi olarak tanınmaktadır (burası 1803'e kadar Fransız hakimiyetinde kalmıştır) ve iki ana dal halinde gelişmiştir: Kanada'dan gelen göçmenlerin konuştuğu Cajun Acadian ve Güney Louisianalı kölelerin neslinden gelenlerin kullandığı Creole Fransızcası. İtalyanca, Almanca, Çince, Korece, Yunanca ve Japonca da kalabalık gruplar tarafından konuşulur. İspanyolca New Mexico'da resmi dildir. California, Texas ve New York eyaletleri Latin göçmenlerin en fazla toplandığı yerlerdir.

Amerika'nın bir yerlerinde konuşulmayan bir dil yoktur hatta dünyanın başka hiçbir yerinde konuşulmayan diller bile vardır. Pennsylvania'nın doğusunda 100.000 kadar kişi Alman ve Felemenkçe şivelerinin bir karışımı olan Pennsylvania Felemenkçe'si konuşur. Kaçının bunu ana dil olarak kullandığına dair bir belge yoktur. Georgia ve Güney Carolina kıyılarında ABD'ye kölelerce getirilen orijinal Afrika dilinin bir şivesi olan ve Gullah adı verilen bir dili konuşur. İbranice, Macarca, Rusça, Lehçe, Sırpça, Ukraynaca, Çekçe, Arapça, Eskimoca, Aleut ve hatta Filipinlerin resmi dili olan ve Tagalog dilini konuşan gruplar da vardır. 300.000 kadar Çingene ana dil olarak Romanca konuşmaktadır.

Yerlilerin Dilleri

Bir buçuk milyon Amerikan yerlisinin 300.000'i evinde bir yerli dili kullanır. En büyük grup Navajo'dur, Arizona'da, Utah'ta ve New Mexico'da yaşayan 100.000 kişinin konuşur; 10.000 kadar Apache, Cherokee, Choctaw, Dakota ve Ojibwa konuşan insan vardır. Diğer pek çok yerli dilini konuşan insanların sayısı gittikçe azalmaktadır: 5.00 kişi Blackfoot, Creek, Keres veya Passamaquoddy konuşur, yine böyle bir sayı Arapaho, Cheyenne, Chickasaw, Comanche ve Crow dilleri konuşur; 2.000 Flathead; binden az Mohave, Seminole ve Pawnee konuşan kişi vardır. İngilizce hiç durmadan ilerlediği için gelecek iki nesil içinde bu antik dillerin çoğu kaybolacaktır.

Hadi ipucu 12 Aralık ABD'nin resmi dili nedir? - 20:30 sorusu ve cevabı-

Coronavirus (Covid-19)

  • 6,099,086Coronavirus Vaka Sayısı
  • 368,933Ölü Sayısı
  • 3,027,263Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar