Önce nazara gelirsiniz , sonra mezara !

"Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı (kader ile yarışan bir şey olsaydı), bu göz değmesi olurdu..." (bk. Müslim, Selam 42; Tirmizî, Tıbb 19)

Tirmizî'de "Göz değmesi haktır" ibaresi yoktur.

Nazar, göz değmesi ve büyü gibi şeylerin hepsi, Allah’ın ezeli ilminde bilinen ve öyle takdir edilen şeylerdir. Dolayısıyla "nazarın kaderin önüne geçmesi" diye bir şey söz konusu olamaz.

Hadisin “Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı (kader ile yarışan bir şey olsaydı)” ifadesinden maksat, nazar değme işinin çetinliğini ve zararının fazlalığını belirtmektir. Yani, eğer takdir-i İlâhîye aykırı bir şeyin meydana gelmesi mümkün olsaydı, o şey nazar değme işi olacaktı. Demek ki, kadere aykırı bir şey olmaz.

Yediklerini içtiklerini paylaşanlar , paylaştıklarınıza dikkat edin. Kimse oturduğunuz taşın soğukluğundan sızlayan böbreciğinizin acısını duymayacaktır. Önününüzde duran ciğerin tadını alacaktır. 

Önünde poz verdiğiniz arabanızın deposunda ki benzinin hasta yakınınızı hastahaneye götürecek seviyede olmadığını bilmeyecek, tarabya bebek fink atıyor olduğunuzu düşünecektir.

İmreneceğiniz şeylerle imrendirirseniz , bedelini ödemeye hazır olmalısınız ..

Kıskanılmak , iftirayı çağırır. 


Coronavirus (Covid-19)

  • 6,052,421Coronavirus Vaka Sayısı
  • 367,288Ölü Sayısı
  • 3,009,725Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar