3 HAFTALIK BU DİYET DEPRESYON BELİRTİLERİNİ AZALTIYOR

Gençler üzerinde yapılan randomize kontrollü araştırmada 3 haftalık Akdeniz Diyetine benzer bir beslenmenin depresyon belirtilerini azalttığı gösterildi. Hastalıklardan korunmanın temel şartının adam gibi beslenme olduğu bir kere daha ortaya çıkıyor. İlaçsız depresyon tedavisi olmaz diyenlere, antidepresan meftunlarına duyurulur.

***

Beslenmenin sadece obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserlerde değil ruhsal durumu ilgilendiren hastalıklarda da büyük önemi var.

Genç erişkinler üzerinde yapılan randomize kontrollü araştırmada 3 hafta süreyle uygulanan Akdeniz Diyetine benzer bir beslenmenin depresyon belirtilerinin azalttığı gösterildi.

Günde 5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve, tam tahıllar, protein olarak yağsız et, kümes hayvanı, yumurta tofu, bakliyat, şekersiz süt ürünleri, kuruyemiş ve çekirdek, balık, zeytinyağı, zerdeçal, tarçın gibi baharatlardan oluşan bir beslenme modeli uygulandı ve rafine karbonhidrat, şeker, yağlı veya işlenmiş et ve gazlı içeceklerden uzak durmaları istendi.

Kontrol grubunda olanlar ise mutat diyetlerine devam ettiler.

3 hafta sonunda yapılan değerlendirmede sağlıklı diyet uygulanan grupta yer alanlarda depresyon belirtilerinin azaldığı tespit edildi.

tıptan uzak sağlıklı hayat ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Sağlıklı olmanın, hastalıklardan korunmanın temel şartının adam gibi beslenme olduğu bir kere daha ortaya çıkıyor.

İlaçsız depresyon tedavisi olmaz diyenlere, antidepresan meftunlarına duyurulur.

Kaynak: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0222768


Coronavirus (Covid-19)

  • 33,182,624Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,000,350Ölü Sayısı
  • 7,675,055Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar