Özgeçmişinde yalan söyleyen kadına hapis

Kadın, yüksek maaşlı bir işe girmek için özgeçmişinde yalan söylemek suçundan tutuklandı. Her şey planladığı gibi gitseydi kadın söz konusu işten yıllık 185 bin dolar kazanacaktı.

Güney Avustralya hükümetinde Başbakanlık ve Kabine Bölümü’nde ayda 33 bin dolar maaşla işe giren Veronica Hilda Theriault, işi alabilmek için özgeçmişinde yalan söylediği, parlak referanslarının da sahte olduğu ortaya çıkkınca 1 yıllık şartlı tahliye ile birlikte 25 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Söz konusu işte 1 aydan az çalışan Theriault, kovulmadan önce 33 bin dolar kazanç elde etmiş oldu.

Mahkeme, kadının eğitimi ve önceki iş deneyimleri ile ilgili bölüme yanlış bilgiler içeren sahte bir özgeçmiş ile işe başvurduğunu, mülakatı garantiledikten sonra referans bölümüne eski iş vereni olarak kendini yazdığını ve buna göre davrandığını açıkladı.


LinkedIn hesabında Kate Upton fotoğrafı kullanmış
Kadının yalanları bununla da bitmedi. Mahkeme bilgilerine göre Veronica isimli kadın Linkedln profil fotoğrafı olarak supermodel Kate Upton’ın fotoğrafını kullanmıştı.

Theriault'un yeterli özelliklere sahip olmadığı halde erkek kardeşini işe almaya çalıştığı, 20 yıl deneyimi olduğunu iddia ettiği de ortaya çıktı.

Mahkeme kayıtlarına göre kadının suçları bununla da sınırlı değil. 2014 ve 2012 yıllarında iki farklı şirkette çalışabilmek için yine özgeçmişiyle ilgili yanlış bilgiler vermişti. Üstelik 2014 yılındaki yalanının amacı ödül kazanmaktı.

Theriault’ın suç işlemeye motive eden şeyse finansal yarar sağlamak. Kadının ayrıca bipolar bozukluğu olduğu da mahkemece kabul edildi. Ancak akıl sağlığı suç işlemediğine işaret etmiyordu.

Yargıç Micheal Boylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Theriault’ın akıl sağlığı göz önünde bulundurulur ama suçlamalar oldukça ciddi ve yaptığı sahtekarlıkta planlama unsuru söz konusu. Bu planlama sayesinde yüksek maaşlı ve özel eşyalara erişim imkanı olan bir işe girdi."

Özgeçmişinde yalan söyleyen kadına hapis

Coronavirus (Covid-19)

  • 19,234,202Coronavirus Vaka Sayısı
  • 716,465Ölü Sayısı
  • 6,172,536Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 03:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar