Yürüteç kullanmak bebeği nasıl etkiliyor?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Avni Solgun, bebek yürüteçleri hakkında konuştu.

EMEKLEME DÖNEMİNE DİKKAT
Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Avni Solgun, bebeklerin emekleme döneminde yürüteç kullanımı için “Kalça yapıları tam gelişmediğinden kalça kemiklerinde problemler oluşabilir. Yapılan çalışmalarda 1-2 yaş arası kafa travmalarının nedenleri arasında, yüzde 90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir” dedi.

"KESİNTİYE NEDEN OLUR"
Solgun, yürüme sürecinde yürüteç kullanımı için “Aileler özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da aile dostlarının da baskısıyla çocuklarına yürüteç alırlar ve kullandırırlar. Yürüteç bebeğin bu dönemlerinde doğal sıralamada (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama - yürüme dönemleri) duraklama ve kesintiye neden olur” dedi.

PSİKOLOJİK ETKİLERİ OLABİLİR!
Solgun, yürüteç kullanımının bebeğin psikolojisini bozabileceğinin altını çizip “Bebek yürütecin verildiği kısıtlama nedeniyle her istediği yere ilerleyemediğinden psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir” dedi.

Yürüteç kullanmak bebeği nasıl etkiliyor?

Coronavirus (Covid-19)

  • 19,253,765Coronavirus Vaka Sayısı
  • 717,644Ölü Sayısı
  • 6,180,976Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar