MELİH ALTINOK: Lider güçlü olmasa da olur hatta hiç olmasa ne iyi olur!

Geçen hafta, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un NATO Zirvesi'ndeki anlamsız diklenişini, Merkel'den sonra "Avrupa Liderliğine" oynamasına bağlamıştım:
"Macron Büyüyünce Merkel olacakmış!" (6 Aralık/ Sabah)
Macron'un başını döndüren hayalinin, Şansölye Angela Merkel'in sağlık sorunları nedeniyle göreve bir daha aday olmayacağını açıklamasından beslendiği kesin.
Ancak bir tarafta 14 yılın getirdiği deneyimin yanında yönetme becerisini ortaya koymuş karizmatik bir Alman lider... Öte yanda sözleriyle, jestleriyle, özel yaşamıyla kısacası her şeyiyle ne Fransa'ya ne de "dünyanın patronlar kulübüne" yakışan bir "çırak."
Ama elbette mesele içeride de hiçbir karizması olmayan Macron değil. Muhatabımız, Le Pen umacısını gösterip Fransız halkını Macron sıtmasına razı eden küreselciler!

***

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 71. yıldönümü gündemiyle yaptığı konuşmada adrese teslim mesajlar vardı.
"Avrupa'da ciddi manada lider krizi var" diyen Erdoğan, dünya siyaseti kişisel özellikleriyle de domine eden güçlü liderleri isim isim andı...
Efsane sosyal demokrat Schröder'den Boris Johnson'a, Berlusconi'den, Kaddafi'ye, Putin'den Trump'a kadar kendisinin de içinde olduğu "gizli ajandası olmayan" güçlü liderleri sıraladı.
***
Aynı saatlerde eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Tunus'ta yaptığı bir konuşmada. "Güçlü liderlerin 3. Dünya'ya pek yaramadığından" dem vuruyordu.
Abdullah Bey, "Siyasal İslam" tartışmalarının sürdüğü, Avrupa'ya ve Akdeniz'e komşu Kuzey Afrika'dan, kime kimin cv'sini sunuyordu bilmiyoruz.
Ama "Batı'ya fazla sorun çıkaramayacak" silik, iddiasız, hatta liderden ziyade bir organizatör olacak adaylar arasında kendisinin de ismi olduğu kesin.
Ne acıklı bir kariyer.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MELİH ALTINOK: Lider güçlü olmasa da olur hatta hiç olmasa ne iyi olur!

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,021,361Coronavirus Vaka Sayısı
  • 997,694Ölü Sayısı
  • 7,652,490Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar