ABDULKADİR SELVİ: MİLLETVEKİLİ KIRMIZI IŞIKTA GEÇECEK Mİ?

ARAÇLARDAKİ çakarlar sökülünce alkışladık. Milletvekillerinin kırmızı ışıkta geçmesi ve çakar kullanmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılınca bu kez de linç ediyoruz. Bu işin ortası yok. Dün Meclis kulislerindeydim. Milletvekilleri bu tartışmadan rahatsızlardı. Sosyal medyada konu çok tartışıldığı için buna neden ihtiyaç duyduklarını sordum. Tane tane anlattılar.

1) Milletvekillerine yeni bir imtiyaz tanımadık. Milletvekillerinin zaten bu hakları vardı. Dokunulmazlığı olan milletvekiline kimse trafik cezası yazmaz.


2) Bu tartışmalar bazı mesleklerin imtiyaz alanlarını daralttığımız için çıkıyor. Aralarında sanatçılar, sporcular, gazeteciler, iş insanları, hâkimlerin de bulunduğu 10-12 bin kişi bu imkândan yararlanıyor. Biz yasayla kimlerin bundan yararlanacağını belirledik. Bu sayıyı 10-12 binden 700 civarına indirdik.

3) Milletvekilleri için yeni bir şey yapmadık. İçişleri Bakanlığı’nın çakarların sökülmesine neden olan 1 Kasım 2019 tarihli genelgesini aldık, yasa olarak düzenledik. Hangi kurumların yararlanacağını tek tek kanuna yazdık. Artık sadece 35 meslek grubunda yer alan 700 civarındaki üst düzey yetkili bu haktan yararlanabilecek.

4) Can güvenliği tehlikede olanlar, tehdit alanlar, terörle mücadelede ve istihbarattaki görevleri nedeniyle hedef haline gelenlerle ilgi koruma kararı da alınıyor. “Koruma ile görevli ve korunan araçlar”ın geçiş üstünlüğüne ilişkin düzenleme ise 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 71. maddesinin F fıkrasında yer alıyor. Bu madde yeni düzenlemede korunuyor. Ancak bu konuda İçişleri Bakanlığı’na yetki veriliyor. Bakanlık bir yönetmelik çıkararak, bir düzenleme yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yasayla ilgili kararını vermeden önce AK Parti yöneticilerinden bilgi istemiş. Aziz Nesin’in dediği gibi, “Du bakali ne olacak?”.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ABDULKADİR SELVİ: MİLLETVEKİLİ KIRMIZI IŞIKTA GEÇECEK Mİ?

Coronavirus (Covid-19)

  • 19,584,104Coronavirus Vaka Sayısı
  • 724,857Ölü Sayısı
  • 6,282,376Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar