Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir? Hadi ipucu 18 Aralık 12:30 sorusu ve cevabı

hadi bugün 12.30'da!
Astronomi tutkunu hadiciler burada mı? Astrolojide retrosuyla bilinse de astronomide güneşe yakınlığı ve kraterleriyle bilinen bir gezegenden ipucu getirdik Mimar Sinan'ın isminin verildiği "Sinan Krateri" ile Mevlana'nın "Rumi Krateri" nerededir?
Canlı Bilgi Yarışması Hadi ipucu cevabı belli oldu. Hadi Instagram hesabından, "Mimar Sinan'ın isminin verildiği Sinan Krateri ile Mevlana'nın soyadının verildiği Rumi Krateri nerededir? diye sordu.18 Aralık Hadi ipucu sorusu cevabı belli oldu. Hadi bugünkü yarışmasında çıkacak olan soruyu Instagram hesabından paylaştı.  "Astrolojide retrosuyla bilinse de astronomide güneşe yakınlığı ve kraterleriyle bilinen bir gezegenden ipucu getirdik! Mimar Sinan'ın isminin verildiği "Sinan Krateri" ile Mevlana'nın "Rumi Krateri" nerededir?" diye sordu. Hadi bugün saat 12:30'da yayınlanacak olan yarışmasında tüm soruları bile takipçilerine 6.000 TL değerindeki para ödülünü bölüştürecek.
Cevap: Merkür

Mimar Sinan'ın isminin verildiği Sinan Krateri ve Mevlana Celaleddin Rumi'nin soyadının verildiği Rumi Krateri Merkür'dedir.

Evet, Merkür'de Sinan'ın adını taşıyan bir krater yer alıyor. Gezegenin solgun yüzeyinde Çaykovski'yle Rodin arasında bir yerlerde Sinan. Warhol ve Brunelleschi de çok uzaklarda değil. 147 kilometre çapındaki kraterin adı, Merkür'ün kraterlerine isim verilmeye başlanan 1976 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından onaylanmış. O yıl 142 kratere isim verilmiş; günümüzde ise bu sayı 389'a ulaşmış. Merkür'deki kraterler dünyanın çeşitli kültürlerinden tarihte iz bırakan ve en az 50 yıldır ünlü olan sanatçıların, ressamların, müzisyenlerin ve yazarların adını taşıyor. Hayatta olan insanların adı kraterlere verilmiyor. Mimar Sinan'a Merkür'de Sabri Berkel ve Mevlânâ Celaleddin Rumi de eşlik ediyor. Aynı şekilde Venüs'te de ismini Halide Edip'ten alan Adıvar Krateri bulunuyor. İsmini Mihri Hatun'dan alan Hatun Krateri de Venüs'te yer alıyor. Venüs'te çapı 20 kilometreden büyük olan kraterler adlarını alanlarında olağanüstü çalışmalar yapmış ya da eserler vermiş kadınlardan alıyor. Mars'taki kraterlerse (çapları 60 kilometreden az olması koşuluyla) isimlerini Dünya kentlerinden alıyor. Bu kentler genelde 100 bin veya daha az nüfuslu oluyor ve isimler bir kenti anmak için özellikle seçilmiyor. Mars'ta Sinop ve Tarsus gibi kraterler bulunuyor.

Sinan Krateri ile Rumi Krateri nerededir? Hadi ipucu 18 Aralık 12:30 sorusu ve cevabı

Popüler Kullanıcılar

}