Bir oda dolusu rezillik! İşte gazeteciliği yerin dibine çeken manşetler

Kamuoyunda "karanlık oda" diye bilinen Odatv, İslam'a ve Türkiye'ye karşı yaptığı algı operasyonlarıyla gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İşte Odatv'nin gazeteciliği yerin dibine çeken manşetleri...

2019-12-23 21:05:00Bir oda dolusu rezillik! İşte gazeteciliği yerin dibine çeken manşetler- 1- 'Paranoyak' Odatv

Yeni Şafak yazarı Hüseyin Likoğlu, FETÖ ile mücadeleyi kasıtlı olarak sekteye uğratanlara dikkat çektiği köşe yazısında, FETÖ'ye karşı hassasiyet gösterenlerin "paranoyak" yaftası ile pasifize edilmeye çalışıldığını yazdı. FETÖ'cülere kalkan olmaya çalışan bu grubun kapalı kapılar ardında, Cumhurbaşkanı Erdoğan için bile "paranoyak" ifadesi kullandığını vurgulayan Likoğlu, bunların asıl niyetlerinin FETÖ'yu korumak olduğunu ifade etti.

Oda TV ise bu yazıyı tersine çevirerek, "AK Parti'de neler oluyor? Kapalı kapılar ardında Erdoğan'a Paranoyak deniyor" başlığıyla servis etti. Hem FETÖ'nün ekmeğine yağ sürdü, hem Erdoğan'a yönelik "aklını yitirmiş bir lider" iması yaparak çirkin bir iftira atmış oldu, hem de sanki AK Parti içinde kendi liderine "paranoyak" diyenler varmış gibi bir algı oluşturdu. . Bir FETÖ'yle mücadale yazısını daha tam tersine çeviren Oda TV, bu yazıyla Erdoğan'ı vurmaya kalktı.

OdaTV'de neler oluyor? Sakın paranoyak olan siz olmayasınız. Yoksa Erdoğan'a vurmak FETÖ ile mücadele etmekten daha mı kolay geliyor, Erdoğan düşmanlığı FETÖ düşmanlığının bile önünde mi sizin için? Daha da vahimi FETÖ sever mi oldunuz yoksa? Sakın "Biz mi, asla biz FETÖ mağduruyuz. FETÖ bizi içeri attı" demeyin. Çünkü FETÖ mağduru Sinan Aygün'ü de siz FETO sever olmakla suçluyorsanız. Hem de bu rezil manşetten bir kaç haber sonra.

İşte o manşet:

2- Odatv'nin derdi

Mansur Yavaş'ı rüşvet istemekle suçlayan Sinan Aygün hakkında yayınladığı haberde Odatv şu ifadelere yer verdi:

“Sinan Aygün'ün Ergenekon'la ilgili bugün horozlanmasına bakmayın. Fetö'cü sözde savcı, hakimlerin önünde bin takla attı.Nasıl tahliye olduğu da malûm. Fetöcü Akın İpek'le çok özel ilişkilerini de bilmeyen yoktur.Gökçek ve Zafer Çağlayan ile kurdukları rant çarkı bozuldu.Derdi bu!” Biz de Odatv'ye soruyoruz, sakın sizin de başka bir derdiniz olmasın?

3- "İslam yara alsında nasıl alırsa alsın"

Odatv'nin ikinci algı operasyonu ise çocuklara yönelik iğrençi bir cinsel istismar üzerinden oldu. İşte o görsel. Bu manşeti görünce akla ne geliyor? Ancak gerçek bambaşka!..

Okuycuların büyük çoğunluğunun haberlerin sadece başlıklarına bakarak yorum yaptığı gerçeğini çok iyi bilen Odatv, manşetten verdiği haberde hadisenin İslami bir tarikatta olduğu algısını uyandırdı. Gerçeği ise ancak haberi tıklayıp okuduğunuzda görüyorsunuz.

İşte haberin içeriği: "Katolik dünyasının en büyük tarikatlarından biri olan “İsa'nın Lejyonerleri”nin kurucusu Rahip Marcial Maciel’in en az 60 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. 33 rahip tacizle suçlanırken, bunların 18'inin hâlâ görevde olduğu ifade edildi. Rapor, tacizin sistematik bir hale geldiğini de ortaya koydu."

4- Rezillik akan bir manşet daha

Rezil bir manşet daha. Aslında burada rezil olan sadece bu yayıncılık anlayışı.

Yazının detaylarına bakınca asıl dert anlaşılıyor. Yazıda geçen "Kuveyt ya da Arap sermayesine yönelmesi, ekonomik açıdan israf ve gelecek nesillere ilave yük yıkmanın yanında" şeklindeki ifadeler İslam dünyasın, Arap dünyasına yönelişe duyulan tepkiyi, İslam ve Arap düşmanlığını ortaya koyarken; bu rezilliklerinin arkasına da şu düşünceyi gizliyorlar aslında: "Aman ha ABD'nin, İngiltere'nin, Fransa'nın tüm Avrupa ve batı dünyasının peşinden koştuğu, bazen kapılarında yatarak, bazen tehditle, bazen dalavere ile yöneldiği Arap sermayesine siz ahlaklı bir ticaret yoluyla dahi olsa yönelmeyin. Batıya kul köle olun, IMF'den para dilenin ama Arap sermayesi Türkiye'ye gelmesin. ABD, Avrupa'ya, İngiltere'ye kapı kulu olmak Araplarla ticaret yapmaktan yeğdir."

İşte bu zihniyetin Türkiye'ye ve Türk insanına reva gördüğü rol budur.

5- MOSSAD'a dayanan bilgiler

Bir haber sitesi MOSSAD'a dayanan bilgiyi haber yapamaz mı? Elbette yapar. Ancak neden İsrail medyası gibi yapar? İşte soru bu.

Türkiye'nin Libya hamlesi batıyı ters köşe yaptı ya, işte Odatv de herhalde bu hamleden rahatsız olmuş. Haber özetle şöyle; "Mısır tankları Perşembe günü Türkiye'nin Libya'ya herhangi bir "müdahalesini" önlemek amacıyla Mısır'a ulaşmış. (Mısır tankları Mısır'a ulaştı ne dekemekse) Ayrıca Mısır’a ait hava filosunun bir kısmının da hazır bekletildiği aktarıldı. Sisi'nin bu hamlesi Erdoğan'a bir cevap. Eğer Türkiye Libya’ya asker gönderirse, Mısırlı hava güçleri Türkiye'ye karşı bir restleşme için devreye girecek."

MOSSAD demek istiyor ki, "Ayağını denk al Türkiye" Peki Odatv ne demek istiyor?

Odatv'nin derdi Mehmetçiği korumak olsa, baş göz üstüne. Ancak PKK'ya ve FETÖ'ye destek çıktıkları haberler nedeniyle bu ihtimal zayıf kalıyor.

6- "Kanal İstanbul'u kötüleyecek bir cümle..."

Şirket nedir necidir bilgimiz yok. Ancak Odatv'nin ne mal olduğunu bildiğimiz için o kısmına sonra bakacağız. Çünkü şirket hakkında Odatv'nin de elle tutulur bir bilgisi yok olması da gerekmiyor. Raporu itibarsızlaştıracak dolayısıyla da Kanal İstanbul'u kötüleyecek bir cümle olsun yeter. Google'a yaz ne iddia var ise ekle haberin içine ver gitsin. Odatv kafası...

7- Karanlık odadan MEB'e algı 

Aşağıdaki görsele bakınca ne düşünüyor insan? MEB bütün öğrencilerden para toplamak için bir skandala imza atmış sanki! Öyle değil mi? Yok değil, Odatv sınav için öğrencilerden 10 TL alan bir kurum olduğunu öğrenmiş, ver gazı, mühim olan algı!..

Yalnız haber çok zengin!.. Hakkını vermek lazım. İçinde AK Parti var, FETÖ var, dershane var, özel okul var, MEB var... Var da var...

Bir oda dolusu rezillik! İşte gazeteciliği yerin dibine çeken manşetler

Popüler Kullanıcılar