ERGÜN DİLER: Liva Fursan

BAŞKAN Erdoğan'ın, Putin ile LİBYA meselesi nedeniyle tekrar temas kuracağını, heyetlerin görüşeceğini açıkladığı saatlerdi. Üzerinden çok geçmemişti ki Moskova'da siren sesleri duyuldu. Geçen haberler elbette doğruyu YÜZDE 100 vermeyecekti.
Böyle bir beklentim de yoktu.
Ancak olayın kendisi çok ama çok önemliydi... Ajanslara düşen haberler kabaca şöyleydi...
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası yakınlarında silah sesleri...
Moskova'nın Lyublyanka bölgesinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Genel Merkez binası yakınlarında çatışma çıktı. Kremlin'den yürüyerek yaklaşık 10 dakika mesafede gerçekleştirilen saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğü, 3 kişinin ağır yaralandığı aktarıldı. Ölenlerden 2'si FSB görevlisi... Saldırganın Moskova bölgesinde kayıtlı 39 yaşında Yevgeniy Minyurov isimli erkek olduğu bildirildi. Ne amaçla silahlı saldırı düzenlediği konusunda henüz bilgi verilmedi.
Saldırıdan sonra paylaşılanlar bunlardı. PEKİ, GERÇEK NEYDİ?
Gelin oraya seyahat edelim...
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Federal Güvenlik Servisi (FSB) binasındaki saldırı sıradan değildi. Zaten saldırıların süreceğini günlerdir buradan ilan ediyorum. Kaç kez not düştüm hatırlamıyorum bile...
Saldırıda CIA tarafından kurulan ve büyütülen Liva Fursan örgütü kullanıldı.
Tetikçi de İngiliz'di.
Akla ilk gelen "Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın İngiltere ile olası ortaklığını engellemek istiyor" şıkkıydı!
Liva Fursan el Colan, Pentagon'a bağlı birimlerin Suriye'de güçlenmesi için kuruldu. Örgüt içinde yer alan bazı önemli isimlerin çok iyi derecede Rusça bilmesi ilginçti!
CIA, Moskova operasyonları için Liva Fursan örgütünü büyütüyordu.
Güçlendiriyordu. Gelelim saldırıya. Olay söylendiği gibi FSB merkezinin yakınında olmadı! TAM MERKEZİNDE, İÇİNDE OLDU! Liva Fursan, FSB'nin binasına kadar sızmayı başardı. Bunun nasıl olduğunun pek bir önemi yok.
Sızdı! Elbette Rusya içindeki istihbarat birimlerinden de destek aldığı ortada!
Saldırgan, daha önce çifte casusluk yaptığı bilinen bir isimdi.
Rus kaynaklar bu ismin 39 yaşındaki Yevgeniy Minyurov olduğunu ilan etti.
Ancak Yevgeniy Minyurov'un geçen yıl hem ABD'ye hem de İngiltere'ye ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanıp, sonrasında intihar ettiği istihbarat örgütlerince biliniyordu. Kayıtlarda böyleydi!
Pentagon'un CIA üzerinden gerçekleştirdiği bu saldırının nedenleri de ortada.
Öncelikli olarak İngiltere'nin Ortadoğu ve Akdeniz'le yan yana gelme ihtimali, Rusya'nın da bu gruba dahil olması Washington'ı büyük bir çıkmaza sokabilir. Bunun önüne geçmek istemekteler.
Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Akım ve Türk Akım projeleriyle ilgili yaptırım uygulayacağını açıkladı.
Hatta Trump da bütçeyi imzalarken, bu iki önemli konuya da onay vermek zorunda kaldı.
Moskova'ya uzaktan bakıldığında görülen fotoğraf şu: Rusya, hem ABD hem Türkiye hem de İngiltere ile pazarlık yapıyor...
Rusya'nın İngiltere ile ne kadar yakınlaştığını anlatmaya gerek yok.
İstanbul'da öldürülen James Gustaf Edward Le Mesurier, ABD ile İngiltere'nin arasının açılması için planlanmıştı. İpler kopsun diye...
19 Aralık 2016'da Ankara'da suikasta kurban giden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da büyük bir planın parçasıydı. Bir TÜRK polis, Rus büyükelçiyi öldürüyordu. O günlerde Türkiye ile Rusya arasında başlayan yakınlığın bitirilmesi için bu suikast düzenlenmişti.
Beklenen olmadı.
Rusya ile İngiltere'nin James Gustaf Edward Le Mesurier suikastında karşı karşıya gelmemeleri, aslında boş yere planlanan bir suikast olarak kayıtlara geçti.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ERGÜN DİLER: Liva Fursan

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,212,069Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,000,588Ölü Sayısı
  • 7,678,400Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar