HaberX 5X5 - 24 Aralık 2019 Tek parça İzle

Gündemde öne çıkan başlıklar HaberX Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas ve Yayın Sorumlusu Tansu Tomak tarafından yorumlanıyor.

Program, hafta içi her gün saat 17:00'da https://www.haberx.com  ve HaberX YouTube kanalından canlı olarak yayınlanmakta

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

İşlenen Haberler

--Devlet Bahçeli, "Kanal İstanbul, Karadeniz ile Akdeniz arasında geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak için İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz ile Marmara Denizi arasında 43 kilometrelik yapay bir suyoluyla açılacak projenin ismidir. Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir" dedi.
--Celal Şengör: Kanal İstanbul'un Marmara’nın ekosistemini bozacağını sanmıyorum
Prof. Dr. Celal Şengör, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu ve "Kanal Marmara’nın ekosistemini bozar mı? Sanmıyorum, çünkü gelecek su çok değil. Marmara zaten can çekişiyor" dedi.
--Fatih Portakal: Kanal İstanbul projesinin amacı ABD ordusunun Karadeniz'e girişinin önünü açmak
Gazeteci Fatih Portakal, Kanal İstanbul'un yapılmak istenmesinin nedeninin ABD donanmasının Karadeniz'e çıkışının ve yerleşmesinin önünü açmak olduğunu öne sürdü.
--Bakan Kurum: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tek taraflı protokolden çekilme hakkı yok
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak "Kanal İstanbul Projesi'yle İstanbul'a trafik, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nefes aldıracak iki örnek akıllı şehri de yapacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) tek taraflı protokolden çekilme hakkı yoktur" dedi.

--İçişleri Bakanlığı'ndan 'park yasağı ihlali' uyarısı: Hangi araçlar nasıl çekilecek?
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle park yasağına uymayan araçlar trafik düzenini etkilemediği hallerde parka çekilmeyecek, araçlara ceza yazılacak. Genelgeye göre; yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre mesafede, yaya kaldırımı ve okul geçitlerine, hastane gibi yerlerin giriş-çıkışlarına 5 metre mesafede park eden araçlar çekilecek.

--Karadeniz'deki 58 orman yangınından 45'i kontrol altında
Trabzon, Gümüşhane, Ordu ve Giresun'da meydana gelen toplam 58 orman yangınının 45'inin kontrol altına alındığı öğrenildi. Yangın ekiplerinin 13 orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları ise sürüyor.

--Kılıçdaroğlu'na saldırıyla ilgili 36 kişiye dava açıldı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, Ankara'nın Çubuk ilçesindeki saldırıyla ilgili 36 şüpheli hakkında 1 ay 15 gün ile 28 yıl 10 ay arasında sürelerde hapis istemiyle dava açıldı.

--Yurt dışından getirilen elektronik cihazlardan 80 euro'ya kadar ücret alınacak
TV'lerden, ekran büyüklüğüne göre 8-80 euro arasında, radyo ve oto radyolardan 1-2 euro, videolardan 18 euro, TV ağırlıklı birleşik cihazlardan 9-21 euro, radyo ağırlıklı birleşik cihazlardan ise 1-18 euro arasında değişen miktarlarda ücret tahsil edilecek. Vep telefonlarından 20 euro, bilgisayar ve tabletlerden 10 euro, mp3 çalar, navigasyon cihazları, dvd-vcd oynatıcılar ve ev sinema sistemlerinden 2-15 euro, bunun dışında kalan bu kapsamdaki her türlü cihazdan 18 euro ücret alınacak.

--Gezi davasında ara karar: Kavala'nın tutukluluğuna devam
Gezi Parkı davasının dördüncü duruşmasında mahkeme Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Osman Kavala'nın da bulunduğu 16 sanığın yargılandığı Gezi Parkı davasının dördüncü duruşması bugün Silivri'de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, Kavala'nın tutukluluğunun devamına hükmetti.

--Türkiye Twitter ve Instagram kullanımında ilk sırada
Deloitte şirketi tarafından yapılan çalışmaya göre 2019 yılında Türkiye Twitter ve Instagram kullanımında ilk sırada yer aldı. Türkiye'de kullanıcıların yüzde 46’sı telefonunu devamlı kontrol etme ihtiyacı hissettiğini söylerken, bu oran Avrupa’da yüzde 21.

--TÜİK: Yıllık ortalama brüt kazanç 49 bin TL, en yüksek kazanç bilgi ve iletişim sektöründe
TÜİK'in 'Kazanç Yapısı Araştırması' sonuçlarına göre, 2018 yılında yıllık ortalama brüt kazanç 49 bin 1 lira oldu. Türkiye'de geçen yıl en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı 100 bin 467 lirayla bilgi ve iletişim faaliyetlerinde çalışanlar elde etti.


--Şempanzeler de dans etmeyi seviyor
Araştırma için yedi şempanze, altı gün boyunca iki dakikalık piyano parçaları çalarken gözlemlendi. Şempanzelere öncesinde herhangi bir hareket gösterilmedi ve yaptıkları hareket karşılığında bir ödül de verilmedi. Buna rağmen şempanzelerin müzik başlar başlamaz kendiliğinden ona uyum sağladıkları görüldü.

--İhracatçıların hususi pasaport süresi 4 yıla çıkarıldı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların hususi damgalı pasaporttan faydalanma süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarıldığını söyledi.
--'Kilitli pizza kutusu' dünyaya açıldı
Mersin'de bir pizza ustasının siparişin mutfaktan müşteriye uzanan yolcuğunda hijyeni korumak amacıyla geliştirdiği "kilitli pizza kutusu", İngiltere, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD'ye ihraç ediliyor.

HaberX 5X5 - 24 Aralık 2019 Tek parça İzle

Coronavirus (Covid-19)

  • 33,349,007Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,003,010Ölü Sayısı
  • 7,687,719Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:02

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar